Nikt już nie pamięta długiego weekendu majowego czy czerwcowego, dlaczego? To proste, sezon wakacyjny ( czyt. Urlopowy ) można uznać za rozpoczęty w pełnym tego słowa znaczeniu.

Data dodania: 2011-07-24

Wyświetleń: 1703

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczne wczasyWszyscy wiedzą, że wakacje to olbrzymia i wyczekiwana przyjemność. Jednak znajda się też tacy ( z pewnością mają rację ), że wczasy, czy urlop to także pasmo zagrożeń i nieprzewidzianych wydarzeń. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawia się co raz to więcej firm oferujących ubezpieczenia podróżne, zarówno na zwykłe wyjazdy wypoczynkowe a także dla osób aktywnie spędzających letni urlop. Wielu z nas zapomina, że również podczas upragnionych wczasów może spotkać nas nieprzyjemny incydent, lub też sami nieoczekiwanie spowodujemy uszkodzenie ciała innych osób.

Wybór odpowiedniej polisy, to przede wszystkim dokonanie analizy własnych potrzeb ubezpieczeniowych w tym zakresie. Należy zastanowić się czy planujemy wyjazd wypoczynkowy za granicę czy w Polsce, aktywny wypoczynek sportowy, czy też dzikie odkrywanie nieodkrytego. Po pierwsze nasze zdrowie, po drugie inne dobra narażone na uszkodzenie czy kradzież. Jedne z nich są policzalne, ponieważ są to składniki finansowe, co natomiast z tymi niepoliczalnymi jak nasze życie i zdrowie?

Na rynku ubezpieczeń turystycznych istnieje duże zróżnicowanie ofert, począwszy od ubezpieczenia od podstawowych zagrożeń, po rozszerzone z dodatkowymi opcjami, gdzie klient dostaje możliwość wyboru wariantów poszczególnych ryzyk jakie mogą się pojawić. Bardzo często oferty dla wypoczywających osób przyjmują formę pakietową oznacza to, że różne ubezpieczenia powiązane z wyjazdem wypoczynkowym zamieszczane są w ramach jednej kompleksowej umowy ubezpieczenia tzw. pakiecie ubezpieczeń podróżnych.

Wybierając ubezpieczenie na okres podróży, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze umowa powinna być dla nas zrozumiała, a w momencie pojawienia się z naszej strony jakiś wątpliwości należy je wyjaśnić z agentem. Po drugie należy wgłębić się w zasady jakimi rządzi się ubezpieczenie. Trzeba zaznaczyć, że różne agencje w inny sposób określają prawo do ubiegania się o odszkodowanie, dlatego należy zapoznać się w których sytuacjach odszkodowanie takie nam przysługuje, jaka jest jego wysokość, a dokładnie do jakiej kwoty odpowiedzialność ponosi ubezpieczyciel. Najistotniejszą rzeczą natomiast jest długi spis wykluczeń, znajdujący się zazwyczaj na końcu umowy. Wykluczenia, to wszystkie te sytuacje w których ubezpieczyciel mimo ubezpieczenia nie ponosi za nas odpowiedzialności.

Pakiet podstawowego ubezpieczenia podróżnego obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie NNW, KLZ czyli koszt leczenia za granicą, asistance, koszt akcji ratowniczej oraz OC czyli odpowiedzialność cywilną. Wiele firm w podstawowej polisie oferuje również ubezpieczenie bagażu i sprzętu oraz co potrzebne w wyniku wydarzeń ostatnich kilku lat, ubezpieczenia kosztów rezygnacji i wcześniejszego powrotu z wyjazdu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena