Niestety wśród naszych rodaków jest coraz więcej osób, dla których zjawisko to staje się permanentne. Lekarze alarmują: co trzeci Polak cierpi na bezsenność, a co dziesiąty boryka się z nią od dawna. Warto wiedzieć, że uczucie niewyspania utrzymujące się krócej niż 3 tygodnie może być spowodowane przez niewłaściwą higienę snu. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak mu zapobiegać oraz garść informacji dla osób, którym nie pomogą.
1. Odpowiednie warunki
Twoja sypialnia to wyjątkowe miejsce – to właśnie tutaj spędzasz najwięcej czasu i regenerujesz swoje siły. By jak najlepiej spełniała swoje funkcje należy zadać, by było w niej cicho (np. poprzez instalację rolet) i przytulnie (neutralne barwy ścian, łagodny wystrój, itd.). Zamiast telewizora lepiej wstawić sprzęt grający lub półkę z książkami. Jeśli chodzi o meble, najważniejszym z nich jest oczywiście łóżko, które powinno mieć odpowiednie wymiary i grubość materaca dobraną do własnych preferencji. Przed udaniem się na spoczynek należy przewietrzyć pokój – najlepiej jeśli jest w nim ok. 18 stopni.
2. Rezygnacja z drzemek i aktywność w ciągu dnia
Nie pozwalaj sobie na drzemki w samym środku dnia i duże ilości kofeiny. Sen to reakcja organizmu na odczuwane zmęczenie – musisz więc zadbać o to, by pod koniec dnia Twoje ciało miało powody je odczuwać. Uprawiaj sport chociaż godzinę dziennie (jest to wskazane zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia).
3. Kładź się spać, gdy odczuwasz senność
Oczywiste? Niekoniecznie. Wielu z nas popełnia dwa podstawowe błędy: kładzie się spać nie odczuwając zmęczenia lub wręcz przeciwnie – nie idzie spać, gdy czuje zmęczenie (np. ze względu na wczesną porę). Jeśli zaś leżysz w łóżku i nie możesz zasnąć przez dłużej niż pół godziny – nic na siłę. Wstań, wypij szklankę gorącego mleka lub melisę (ale żadnego alkoholu – nawet jeśli drinki z whisky Ci pomagają), posłuchaj muzyki, poczytaj. Spróbuj zasnąć, gdy ponownie poczujesz zmęczenie.
A jeśli nie pomaga?
Jeśli powyższe rady na nic się nie zdały i Twoje problemy ze snem (nie tylko trudności z zaśnięciem, ale także sen zbyt krótki, płytki lub nieciągły) utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, najprawdopodobniej cierpisz na tzw. bezsenność przewlekłą, która jest chorobą podlegającą leczeniu – psychoterapii. Chorzy muszą nauczyć się spać od nowa, nie ma tu drogi na skróty (niektórzy opatrują jej w środkach nasennych, jednak żadne leki nie są w stanie wyleczyć pacjenta, a powodują silne uzależnienie). Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na bezsenność – jak najszybciej skontaktuj się w lekarzem.