Chcesz wiedzieć jak wybrać dobry program inwestycyjny, aby osiągnąć wysoką rentowność i uniknąć rozczarowań? Przeczytaj o czterech najważniejszych cechach dobrych programów inwestycyjnych. 

Data dodania: 2011-07-12

Wyświetleń: 1820

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym charakteryzują się dobre programy inwestycyjne?

Wygląda na to, że programy inwestycyjne typu Unit Linked zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. W kontekście ostatnich zmian w ustawie emerytalnej, coraz więcej osób mysli o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę w ramach tzw. "trzeciego filaru". Jednocześnie, jako inwestorzy zaczynamy dostrzegać korzyści tzw prefinansowania wydatków(czyli budowania zawczasu kapitału za pomocą choćby niewielkich kwot oszczędzanych i inwestowanych regularnie).

Programy inwestycyjne oparte na platformie funduszy inwestycyjnych nie tylko pozwalają sfinansować dodatkową emeryturę ale również świetnie sprawdzają się w roli planów posagowych i stypendialnych. Istotne korzyści podatkowe w połączeniu z ponadprzeciętnymi możliwościami inwestycyjnymi skąłdają sie na istotę rozwiązań typu UNIT-LINKED.

W zwiazku z tym, ze ofert na rynku jest wiele, każdą osobę, która chce założyć sobie taki program oszczędnościowo-inwestycyjny, czeka nie lada wyzwanie. Aby cieszyć sie wysoką rentownością planu inwestycyjnego koniecznie trzeba umieć odróżnić ziarno od plew.

Zatem, jeżeli chcesz dowiedzieć sie czym charakteryzuje się dobry program inwestycyjny - czytaj dalej:

Cechy dobrych programów inwestycyjnych. 

1. Bogata oferta funduszy inwestycyjnych - wybierając program inwestycyjny kieruj się ilością i jakością funduszy inwestycyjnych dostęponych w ofercie. Im ich więcej tym większą masz szansę wyboru spośród nich tych kilku, które w danych warunkach rynkowych osiągną satysfakcjonujące zyski. Z kilkunastu funduszy w portfelu nawet Salomon nie naleje. Szukaj zatem oferty kilkudziesieciu, stale selekcjonowanych funduszy najlepszych światowych marek.

2. Możliwość dywersyfikacji  - wybierz tą platformę, która umożliwia Ci dostęp do jak najbardziej różnorodnej oferty funduszy. Poza funduszami surowcowymi, pieniężnymi, akcyjnymi, polskimi i zagranicznymi, zwróć uwagę na to aby były to fundusz należące do różnorodnych marek. Klasyczne polisy inwestycyjne UNIT-LINKED oferują maksymalnie 15 % funduszy należących do instytucji firmy, która taką polisę sygnuje. Unikaj programów w których zbyt dużą część oferty stanowią fundusze należące do Twórcy programu.

3. Niskie koszty programu - im niższa opłata za zarządzanie programem inwestycyjnym, tym większa część zysku zostaje w kieszeni. Za dobrą ofertę trzeba zapłacić ok 2-3% wartości aktywów rocznie i wyższych wartości opłat nie powinniśmy akceptować. Z drugiej strony niższe opłaty przeważnie wiążą sie z uboższą ofertą i stanowia pozorną oszczędność. Zwracaj też uwagę na wysokość opłat wstępnych i administracyjnych. Z kolei opłaty likwidacyjne powinny dotyczyć jak najkrótszego okresu (np 10 lat zamiast 30).

4. Dobry doradca/serwis w pakiecie - Nawet najlepszy samochód rajdowy nie pojedzie sam. Jeżeli nieznasz sie na funduszach inwestycyjnych wymagaj od swojego doradcy nie tylko pięknej opowieści o zaletach programu ale tez konkretnego pomysłu na opiekę posprzedażową. Bo programy inwestycyjne są kapitalnym sposobem pomnażania oszczędności tylko wtedy, gdy umiemy wykorzystać potencjał tego narzędzia.

Mam nadzieję, że powyższe sugestie pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji. Powodzenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena