Z powodu ryzyka zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego jakie niesie za sobą obecność wirusa AH1N1 popularne staje się wdrażanie systemów umożliwiających szybką detekcję i wychwycenie nosicieli tej niezwykle groźnej jednostki chorobowej.

Data dodania: 2011-07-10

Wyświetleń: 1440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praktycznie każde lotnisko znajdujące się na terenie Chin czy Singapuru posiada monitoring CCTV wzbogacony o obecność kamery termowizyjnej. Termowizyjne kamery przemysłowe potrafią wykryć różnicę temperatur na poziomie 0,3 stopnia C. Metoda ta odznacza się niezwykłą skutecznością w czasie monitorowania temperatury obiektów poruszających się w konkretnym obszarze. 0,3 stopnia C przy normalnej ciepłocie ludzkiego ciała na poziomie 36,6 stopnia C jest w zupełności wystarczające.

Producenci przedstawianych mechanizmów przewidzieli także możliwość ustawiania dowolnych, alarmowych progów ciepła. Komunikaty wyświetlane są za pomocą sygnału akustycznego lub bezpośrednio informacji na ekranie. Badanie polega na wykorzystaniu możliwości jakie daje bezkontaktowe widmo podczerwieni. Poziom ciepła obiektów odzwierciedlany jest w różnych kolorach. Od blado niebieskiego przez żółty do intensywnie czerwonego. Takie obrazy pozwalają na szybki przegląd temperatur powierzchni, oraz w szczególności określenie miejsc o temperaturze odbiegającej od normy.

Telewizja przemysłowa rozbudowana o termowizyjne urządzenia dozorowo- pomiarowe może także wyświetlać konwencjonalny obraz Video. W razie konieczności można błyskawicznie przejść w tryb termowizji. W ten sposób możliwe jest wychwycenie osób charakteryzujących się podwyższoną temperaturą ciała a co za tym idzie ludzi którzy mogą mieć objawy choroby AH1N1. Urządzenia te montowane są najczęściej na terminalach lotniczych, w miejscach bezpośrednich odpraw podróżnych oraz w sporych kompleksach fabrycznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena