Trochę historii
Na początku był notatnik (od Windows 1.0 z 1985 roku), którego niektórzy do dziś używają i nadal jest on „wbudowany” w nasze Windowsy. Czasem się przydaje, na przykład, do zapisania jakichś notatek na szybko – jest lekki, nie obciąża systemu, ale nie formatuje tekstu.
Wraz z pojawieniem się pierwszych systemów operacyjnych Windows (1.0, 2.0, oraz 3.x) pojawił się również Windows Write, który był bardziej zaawansowany, niż notatnik.
Potem pojawił się WordPad (w Windows 95), jeden z pierwszych procesorów tekstów, który do dziś zawarty jest w pakiecie systemu Windows. Wraz z poszczególnymi wersjami, rozwija się. Na przykład, w Windows 7 ma już zupełnie inny, bardziej nowoczesny wygląd.
Warto zauważyć, że programy dołączone do systemu, są funkcjonalne, ale mogą nie wystarczyć do obróbki tekstu, gdy trzeba napisać ważniejszą pracę wymagającą spisów treści, nagłówków, a także odpowiedniego formatowania.
Microsoft Office
Zdecydowanie najpopularniejszym procesorem tekstu jest obecnie Microsoft Office. Pierwsza wersja pojawiła się już w 1992 roku. Obecnie, najnowszą wersją jest Office 2010. Uważa się go za najbardziej funkcjonalny program do tworzenia i obróbki tekstu.
Microsoft Office 2010
Program ten jest intuicyjny, ma zaawansowane sposoby wyszukiwania oraz nawigacji. Tworzone dokumenty można udostępniać online, dzięki czemu ma się do nich późniejszy dostęp z każdego miejsca podłączonego do internetu. Jednocześnie funkcja ta umożliwia jednoczesne współtworzenie danego dokumentu przez wiele osób, czego nie było we wcześniejszych wersjach. Jest to możliwe dzięki aplikacji Microsoft Word Web App. W najnowszej wersji pakietu Office, możliwe jest dodawanie efektów wizualnych do tekstu i grafiki, cieniowanie, odbijanie, gradienty, skosy itp. Tekst można również przekształcić w diagramy. W prosty sposób można również odzyskać utracone dokumenty oraz wstawiać zrzuty ekranu.
Open Office
W 2000 roku (rozwijany do dziś) pojawiła się alternatywa dla oprogramowania komercyjnego – Open Office – darmowe i otwarte rozwiązanie. Pakiet ten posiada procesor tekstu – Write, który umożliwia wiele działań na tekście, ale nie posiada wszystkich funkcji, które ma pakiet Office. Pakiet OO może być kuszący ze względu na to, że jest darmowy, należy jednak zauważyć, że z otwartym kodem łączy się wiele niebezpieczeństw – na przykład to, że każdy może dopisać kilka linijek kodu, które w rzeczywistości mogą być niebezpieczne dla komputerów.
Podsumowując, moim zdaniem, najlepszym programem do tworzenia tekstu jest obecnie Word z pakietu Microsoft Office.