Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy bateria łazienkowa kojarzyła nam się wyłącznie z dwukurkowym, prostym kawałkiem tworzywa, najczęściej wystającym ze ściany.

Data dodania: 2011-06-24

Wyświetleń: 1515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziś wybór baterii łazienkowych jest duży i czasem trudno zdecydować się zarówno na praktyczne rozwiązanie, jak i na niepowtarzalny design.

Jak wybrać baterię łazienkową? Czym kierować się przy podejmowaniu tej, z pozoru tylko mało znaczącej, decyzji? Ważne jest zarówno jedno, jak i drugie podejście. Zacznijmy jednak od kwestii bardziej przyziemnych – funkcji.

Wybór baterii łazienkowej często determinuje instalacja, dlatego do wyboru mamy baterie ścienne, które wciąż są popularne w starym budownictwie, ale również w przypadku baterii prysznicowych i wannowych. Drugim typem są baterie sztorcowe, zwane też stojącymi, które chętnie są montowane przy umywalkach i bidetach, ale przy wannach również.

Jeśli już zorientujemy się, czego dokładnie potrzebujemy, możemy udać się do półki z napisem „oszczędność”, „nowoczesność” albo „klasyka”. Dlaczego oszczędność? Bo istnieją baterie jednouchwytowe, czyli takie, które posiadają dźwignię pozwalającą na regulację temperatury wody poprzez operowanie w prawo i w lewo oraz w górę i w dół, jeśli chcemy zmniejszyć lub zwiększyć strumień wody. Tego typu „kręcenie” uchwytem pozwala na szybsze ustalenie jaka temperatura wody jest dla nas optymalna, dzięki czemu zużywamy mniej wody.

Dużą popularnością cieszą się również baterie termostatyczne. Jak działają? Jednorazowo ustalamy w nich pożądaną temperaturę wody i możemy być pewni, że taka właśnie będzie, kiedy tylko odkręcimy kurek. To nowoczesne rozwiązanie jest dość drogie, jednak opłaca się, gdyż koszty zwrócą się w momencie, kiedy porównany rachunki za wodę sprzed i po korzystaniu z niego.

Klasyka to oczywiście baterie dwuuchwytowe, a więc z kurkami z zimną i gorącą wodą. Musimy odkręcić oba i w ten sposób wyregulować temperaturę, przez co często marnujemy wodę. Jednak ten rodzaj baterii jest wręcz idealny do salonów kąpielowych, zdecydowanie lepiej wygląda, niż rozwiązania jednouchwytowe.

Kiedy już zakończymy zajmowanie się sprawami przyziemnymi, możemy rozejrzeć się za czymś, co będzie cieszyło nasze oczy. Jeśli nasza łazienka jest urządzona w stylu nowoczesnym, często wręcz minimalistycznym, wybierzmy proste formy, dzięki temu będą dobrze współgrały z całą resztą. W przypadku salonów kąpielowych lub łazienkach urządzonych w stylu klasycznym zdecydujmy się na „staroświeckie” rozwiązania. Co ciekawe w tym wypadku popularnością cieszą się baterie nie tylko jednootworowe, ale nawet cztero-, co wygląda efektownie.

Jak widać wybór wcale nie jest taki prosty, gdyż pod uwagę trzeba wziąć bardzo wiele czynników. Przemyślany zakup to taki, który nie sprawi, że za rok, czy dwa będziemy rozkuwali ściany i zmieniali cały wystrój, bo ta, czy tamta bateria nie spełnia już naszych oczekiwań.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena