Prawidłowe zamontowanie znaków bezpieczeństwa, jest podstawą którą uczą na przedmiotach zajmujących się przepisami bezpieczeństwa w przeróżnych obiektach użyteczności publicznej. Postanowiliśmy przybliżyć kilka zasad, o których warto pamiętać.

Data dodania: 2011-06-23

Wyświetleń: 2761

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Znaki bezpieczeństwa, w tym znaki ewakuacyjne, mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo wszystkim osobom obecnym w budynkach czy na terenie gdzie wykonywane są usługi budowlane. Szczególnym zadaniem znaków ewakuacyjnych jest skierowanie ruchu osób w trakcie zagrożenia z góry ustalonymi drogami do wyjść ewakuacyjnych. Szczególne znaczenie ma to w przypadkach kiedy mamy do wyboru kilka dróg ewakuacyjnych i ważne jest by ludzie zmierzali do wyjść najbliższych – wszyscy nie dali by rady uciec jednym. Podstawowa zasada, której należy się trzymać rozmieszczając znaki ewakuacyjne to: dostarczać dobrze widocznej informacji o kierunku ewakuacji w każdej sytuacji kiedy może pojawić się jakakolwiek wątpliwości co do tego, w którą stronę należy się udać.

Wszystkie oznakowania systemu fotoluminescencyjnego powinno się ustawiać tak by źródła światła zapewniały im odpowiednią jasność wystarczającą by były one czytelne. Innymi słowy, powinny być możliwie blisko oświetlenia. Najlepiej jeśli znajdują się naprzeciwko źródeł światła. Złym rozwiązaniem będzie na pewno umieszczanie ich z boku lamp ze względu na zjawisko „ślizgania się” światła po powierzchni znaków co powoduje rozmycie ich treści. Rozmiar dostosowujemy do odległości z jakiej ewakuujące się osoby będą musiały na nie patrzeć. Ogólnie zaleca się by wersaliki miały co najmniej 50mm wysokości jeśli będą odczytywane z odległości mniejszej niż 20 metrów i aż ponad 100mm jeśli odbiorca będzie się znajdował w odległości większej niż 30 metrów.

Przytwierdzanie znaków do ścian może odbywać się na kilka sposobów. Jeśli mamy powierzchnie nadając e się do tego możemy stosować samoprzylepne płyty i folie fotoluminescencyjne. Najczęściej jednak montowane są one za pomocą wkrętów lub klejów czy silikonów. Możliwe jest także stosowanie opraw – ramek. Montaż wykonuje się zazwyczaj na wysokości wzroku lub nad drogą ewakuacyjną. Są to odpowiednio wysokości ok. 170cm i ponad 200cm. Najlepiej jest jeśli umieszczone są prostopadle do kierunku przepływu osób, tak by same rzucały się w oczy. Jeśli nie jest to możliwe to powinno się zadbać o większe rozmiary oznakowania by mieć pewność, że zostanie ono zauważone i odczytane.

Osoby odpowiedzialne za rozmieszczanie znaków powinny pamiętać, iż nie należy składować ich tak by stykały się stronami zadrukowanymi. Doprowadzi to do uszkodzenia ich powierzchni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena