Hazard Analysis Critical Control Point, czyli Analiza Zagrożeń Krytyczny Punkt Kontroli jest to pełna, powszechna nazwa systemu, który zapewnia firmom bezpieczeństwo produkowanej i magazynowanej żywności. Opracowano go w celu wyrównania poziomu jakości produktów żywnościowych, rozprowadzanych na całym świecie. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej posiadanie certyfikatu Zapewnienia Bezpieczeństwa Żywności HACCP stało się konieczne. Jest on oparty na kilku zasadach, które zostały zaakceptowane przez międzynarodowe jednostki. Posiadanie certyfikatu HACCP wiąże się z korzyściami dla firm wdrażających. Dzięki niemu przedsiębiorstwa żywnościowe mają możliwość występowania w przetargach oraz sprzedaży żywności i opakowań firmom zagranicznym. System jest prosty w zrozumieniu i łatwo go połączyć z innymi systemami rzędu ISO. Organizacje posiadające system HACCP zawsze uzyskują produkt bezpieczny, zdrowy i zgodny z powszechnymi normami określonymi dla całego łańcucha żywnościowego. Konsumenci, kupując produkt z zapewnieniem bezpieczeństwa otrzymują gwarancję, że to co jedzą jest bezpieczne.
Firmy, które chcą rozpocząć działalność związaną z łańcuchem żywnościowym muszą liczyć się z wieloma wymogami prawnymi. Najskuteczniejszym sposobem na posiadanie wszelkich uprawnień do produkcji, magazynowania, transportu lub sprzedaży żywności jest wdrożenie systemu HACCP.Początkowo HACCP został opracowany przez Pillsbury Company i NASA w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego w żywności dla astronautów. Następnie organizacja zastosowała te normy do własnych produktów łańcucha żywnościowego, co stało się inspiracją do wprowadzenia Systemu HACCP w obrót przemysłem żywnościowym.
Bardzo ważne w systemach Zapewnienia Bezpieczeństwa Żywności jest ustalenie Krytycznych Punktów Kontroli, czyli zidentyfikowanie obszarów, gdzie powinny być zachowane szczególne środki ostrożności. Jest to decydujący element prawidłowego przebiegu wdrożenia i utrzymania Systemu HACCP w przedsiębiorstwach z branży żywnościowej. Poza tym należy ustalić krytyczne granice, które powinny być stale monitorowane oraz opracować działania naprawcze, gdyż często w produkcji żywności bywa tak, że pracownicy tracą kontrolę nad CCP.
System Zapewnienia Bezpieczeństwa Żywności jest normą konieczną, ale uzasadnioną, gdyż dzięki niej konsumenci mają gwarancję, że produkty które spożywają, zachowują wysoką jakość i bezpieczeństwo.