W tym artykule chciałbym przedstawić negatywne skutki zażywania czy też nadużywania narkotyków. Za narkotyki będę uważał tutaj substancje przyjmowane z zewnątrz a wpływające na stan i pracę organizmu, zwłaszcza mózgu. Jest to bardzo szeroka definicja. W jej zakres wchodzą substancje uzależniające, jak i też używki przyjmowane rekreacyjnie.
Podstawowa prawidłowość, o której trzeba pamiętać polega na tym, że zewnętrzna chemiczna symulacja wpływa na stan organizmu. Przyjmowanie specyfików zwiększających ilość określonych substancji chemicznych w mózgu, czy też reagujących na dane receptory, wiąże się z obniżeniem tych substancji, czy też aktywności danych receptorów podczas normalnego funkcjonowania. Substancje przyjmowane w celu poprawiania samopoczucia mogą skutkować obniżeniem nastroju w naturalnym stanie.
Narkotyki w bardzo dużym stopniu wpływają na emocje. Istnieje duże ryzyko, że w ten sposób można próbować regulować emocje i nastroje. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do zaniku funkcjonalności emocji, a także do odrealnienia. Emocje zazwyczaj przeżywane są jako odpowiedź na jakieś zewnętrzne wydarzenia, stanowią też informację na temat własnego działania i jego efektów. Emocje odgrywają bardzo dużą wartość informacyjną i przystosowawczą. Jeżeli zaczyna się je regulować głównie za pomocą zewnętrznej, można by rzec, sztucznej stymulacji przestają pełnić swoje funkcje. Już nie są odpowiedzią na zewnętrzne wydarzenia, ale bardziej na stan organizmu. Przeżywanie emocji w oderwaniu od zewnętrznej rzeczywistości, czy też tylko w związku z jedną określoną substancją może prowadzić do uczucia odrealnienia. Dzieje się tak, gdy wszystko inne traci subiektywne znaczenie i swoją wartość.
Różne narkotyki mają swoje specyficzne minusy. Jedne wywołują bardzo silne uzależnienie, inne w bardzo dużym stopniu rujnują zdrowie fizyczne. Jeszcze inne działając głównie na psychikę mogą wywierać bardzo negatywne i szkodliwe skutki właśnie w tym zakresie ludzkiego funkcjonowania. Do środków najsilniej działających na psychikę należą substancje halucynogenne (psychomimetyczne, czy też psychodeliczne). Nie są to substancje uzależniające, nie są też szkodliwe dla zdrowia fizycznego. Ich główne negatywne oddziaływanie dotyczy obszaru ich działania: mózgu i psychiki.
Efekty działania takich substancji związane są ze wzrostem komunikacji międzykomórkowej w mózgu. W wyniku tego zostają zaktywizowane połączenia, które przeważnie są nieużywane a te, które normalnie są wykorzystywane, działają z większą intensywnością. W zależności od ilości zażytego środka prowadzi to do spotęgowania wrażeń, odczuć, emocji, myśli, czy też nawet do zniekształceń percepcyjnych, synestezji, a nawet wizji. Taka nadaktywność może prowadzić do trwałych zmian w strukturze połączeń pomiędzy neuronami, komórkami mózgu. Raz aktywowane połączenia będą mogły być łatwiej wykorzystane następnym razem, nawet, gdy dana substancja przestanie działać. Może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.
Flashbacki, zaburzenia precepcyjne, urojenia, eskalacja magicznego myślenia, epizody psychotyczne mogą być negatywnymi konsekwencjami związanymi z używaniem, czy też nadużywaniem substancji psychodelicznych. Doświadczenia wywołane takimi specyfikami mogą być bardzo chaotyczne. Mogą w nich pojawiać się najróżniejsze zniekształcenia. Od zniekształceń percepcyjnych poczynając, na zniekształceniach emocji, myślenia, czy też osądu i podejmowania decyzji oraz działania kończąc. Wywoływanie takich doświadczeń poprzez chemiczną stymulację uaktywniającą najróżniejsze połączenia pomiędzy neuronami może prowadzić do pojawiania się tego rodzaju doświadczeń także poza doświadczeniami psychodelicznymi. Do niektórych zniekształceń w myśleniu czy też przeżywaniu rzeczywistości trudno się realistycznie ustosunkować, jeśli wcześniej uznało się je za objawienia i np. głębszy wgląd w naturę rzeczywistości. Substancje psychodeliczne są bardzo niebezpiecznymi substancjami mogącymi w bardzo dużym stopniu przekształcać układ nerwowy, a co za tym idzie sposób przeżywania, interpretowania i postrzegania rzeczywistości. Jako że substancje te w trakcie swojego działania wywołują sporo zniekształceń charakterystycznych dla chorób psychicznych, ich negatywne konsekwencje związane z przekształcaniem postrzegania rzeczywistości mogą być bardzo negatywne.