Podczas pracy przy komputerze na podłodze, przy biurku, w łóżku lub po prostu siedząc z notebookiem na kolanach jest tylko kwestią czasu, gdy przydarzy się wypadek wylania napoju na klawiaturę komputera. 

Data dodania: 2011-06-21

Wyświetleń: 1485

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak reagować na zalanie klawiatury notebooka?

W wielu wypadkach wylanie cieczy na klawiaturę jest jednoznaczne z polaniem bezpośrednio płyty głównej. Chociaż w wielu wypadkach sytuacja może wydawać się bez wyjścia istnieje kilka możliwości, aby uratować sprzęt i nadal móc z niego korzystać.

Wszystko zależne jest od ilości cieczy, jaka dostała się do notebooka oraz jak szybko zareagowałeś na wypadek. Zastosuj następujące kroki, aby do minimum zredukować szkody.

Odłącz zasilanie komputera – wypnij zarówno kabel zasilający jak również wyjmij baterię podtrzymującą napięcie.

Jeżeli potrzebujesz szybkiej pomocy zakończ samodzielną naprawę notebooka na tym kroku i udaj się do punktu oferującego usługę czyszczenie notebooków. Jeżeli pragniesz samodzielnie naprawiać sprzęt przejdź do kolejnego kroku.

Umieść notebooka na chłonnym ręczniku tak, aby bardzo szybko pozbyć się nadmiaru cieczy z wnętrza komputera. Bardzo szkodliwy dla kondycji komputera jest kontakt cieczy z wnętrzem matrycy. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest umieszczenie notebooka na krawędziach tworząc kształt litery „A”.

Usuń z wnętrza notebooka wszystkie elementy, do których masz dostęp np. dysk twardy, pamięci RAM, napęd optyczny itp.

Pozostaw sprzęt do wyschnięcia w tej pozycji na około 48 godzin do czasu całkowitego odparowania płynu. Nie zaleca się stawiania sprzętu przy urządzeniach silnie emitujących ciepło np. kaloryfer, piecyk itp. Pozostawiając sprzęt w takich miejscach możesz narazić się na odkształcenia obudowy lub innych plastikowych elementów. Niech proces schnięcia przebiega w swoim naturalnym tempie, zawsze daje to najlepszy efekt.

Zapewne będziecie mieli Państwo ochotę sprawdzić czy sprzęt działa po upływie kilku godzin jednak nie polecam takiego zabiegu. Jeżeli wewnątrz notebooka będzie się jeszcze znajdować ciesz może to spowodować, przy podłączeniu napięcia, zwarcie na płycie głównej, czego efektem będą jeszcze większe szkody.

Po osuszeniu sprzętu czeka Ciebie końcowa konserwacja notebooka. Związane jest to usunięciem z wnętrza osadu, jaki pozostawił po sobie np. słodki napój. Najlepiej użyć do tego odpowiednich środków chemicznych, destylatów alkoholu itp. W wielu wypadkach będziesz musiał zdjąć obudowę notebooka a z uwagi na złożoną konstrukcję notebooka zastanów się czy jesteś w stanie to zrobić. Jeżeli nie posiadasz wystarczającej wiedzy i umiejętności proponuje skontaktować się z serwisem komputerowym.

Reasumując podstawową czynnością, jaką powinniście Państwo wykonać po zalaniu sprzętu jest odcięcie zasilania, osuszenie sprzętu i usunięcie pozostałości po cieczy. Są to zaledwie trzy kroki, które mogą oszczędzić Państwu wiele nerwów i pieniędzy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena