Choroby tarczycy towarzyszą nam już od wielu lat, nie dziwi zatem intensywna praca lekarzy, którzy starają się odpowiedzieć sobie na pytanie o to, w jaki sposób z nimi walczyć i co robić, aby walkę taką uznać za rzeczywiście skuteczną.

Data dodania: 2011-06-04

Wyświetleń: 2691

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Intensywne wysiłki przedstawicieli świata medycznego wydają się zresztą jak najbardziej uzasadnione, nadczynność i niedoczynność tarczycy atakuje bowiem coraz większy odsetek społeczeństwa. Z roku na rok rośnie również zagrożenie, jakie generuje choroba Hashimoto. Obecnie szacuje się, że z jej konsekwencjami zmaga się co najmniej dwa procent populacji świata, nie można jednak udawać, że nie dostrzega się charakterystycznej dla tej choroby tendencji wzrostowej.

Choroba Hashimoto została po raz pierwszy zdiagnozowana i opisana w literaturze medycznej na początku dwudziestego wieku. Od tego czasu schorzenie to jest przedmiotem wnikliwych i bardzo dokładnych badań naukowych, ciągle jednak trudno jest nam odpowiedzieć na pytanie o jego przyczyny. Wiemy już, że jest to jedna z chorób o charakterze autoimmunologicznym, a więc taka, w której ludzki organizm występuje przeciwko sobie samemu, liczymy się przy tym również ze znacznym ryzykiem dziedziczenia jej. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kto musi liczyć się z ryzykiem pojawienia się choroby Hashimoto ciągle mamy jednak świadomość tego, że nasza wiedza jest bardzo niekompletna.

Pewnym utrudnieniem w diagnostyce choroby Hashimoto okazuje się zresztą i to, że samo schorzenie nie ma charakterystycznych dla siebie objawów. To, co często określamy ich mianem jest w rzeczywistości objawem charakterystycznym dla nadczynności albo niedoczynności tarczycy. Warto o tym pamiętać, może się bowiem okazać, że to, co traktujemy jako wstęp do choroby Hashimoto, jest w rzeczywistości sygnałem świadczącym o problemach z tarczycą o innym charakterze. Już choćby z tego powodu lekarze odradzają podejmowanie leczenia na własną rękę przypominając, że korzyści nie przyniesie nam również wpadanie w panikę. Zawsze warto znaleźć czas na złożenie wizyty w ich gabinecie i upewnienie się, że wszystko jest w porządku, a także wykonanie dodatkowych badań.

Lekarze przypominają również, że medycyna nie jest w stanie wyleczyć przyczyn choroby Hashimoto, a działania medycyny polegają przede wszystkim na eliminacji negatywnych skutków schorzenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena