Decydując się na wyposażenie mieszkania lub remont, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko ogólną aranżację wnętrza. Jednym z takich elementów jest wybór odpowiedniego materiału na podłogę. W tym artykule znajdziesz rozważania na temat poszczególnych typów podłóg.

Data dodania: 2011-06-01

Wyświetleń: 1792

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Salon jest dość specyficznym pomieszczeniem w mieszkaniu. To właśnie w nim spędza się wszystkie wolne chwile, czyta książkę przy świetle, ogląda telewizję, a także przyjmuje się wszelkich gości na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe i typowe spotkania na kawę. Jest to więc miejsce, którego podłoga musi być odporna na ścieranie i łatwa w utrzymaniu czystości. Pojawia się więc dylemat – czy postawić na wygląd, estetykę, wygodę czy praktyczność. To zależy od Ciebie. Najlepszym rozwiązaniem, niewątpliwie, jest połączenie tych cech i zdecydowaniu się na podłogę wygodną i praktyczną.

Jednym z popularniejszych rozwiązań na materiał podłogowy są drewniane panele lub parkiet. Obie możliwości mają swoje wady i zalety. Panele podłogowe będą zdecydowanie tańsze od parkietu, ale mniej żywotne. Kładzie się je jednak dużo szybciej i można to zrobić samemu. Należy jednak wybrać panele o dużej odporności i stosunkowo dużej grubości (co najmniej 7 mm), czyli nie szukać w cenach poniżej 30 zł za metr kwadratowy. Parkiet natomiast to rozwiązanie na dużo dłuższą skalę. Jeśli będzie się go odpowiednio pielęgnować, to może nawet posłużyć kilku pokoleniom w naszym mieszkaniu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że ceny parkietu zaczynają się od 50 zł za metr kwadratowy. Oba te rozwiązania są zarówno funkcjonalne, jak i przyjemne dla oka. Należy po prostu wybrać taki kolor, aby doskonale komponował się z pozostałymi elementami we wnętrzu – z meblami, ścianami i zestawem wypoczynkowym.

Mniej praktycznymi, ale bardziej efektownymi pomysłami na podłogę w salonie są dywany naturalne lub syntetyczne. Tego typu tworzywa trudniej jest utrzymać w czystości, dlatego należy pamiętać o regularnym odkurzaniu ich. Dużym plusem takiego materiału jest to, że można po niej chodzić boso bez strachu przeziębienia, bo przecież powierzchnia ta jest włochata i przyjemna w dotyku.

Ciekawym kompromisem między podłogą drewnianą, a dywanem, mogą się okazać małe dywaniki i chodniczki, które kładzie się na panelach lub na parkiecie, na przykład w miejscach strategicznych, takich jak stół z krzesłami. Połączy się to z aspektem praktycznym, który sprawi, że podłogi drewniane nie będą się rysować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena