Wynalazki trzech wieków – dziewiętnastego, dwudziestego i dwudziestego pierwszego sprawiły, że dziś możemy mówić o ewolucji. Wynalezienie radia znalazło zastosowanie nie tylko w rozrywce, ale w działaniach bojowych, czy ratunkowych, telewizja początkowo również nie służyła tylko rozrywce.

Data dodania: 2011-05-30

Wyświetleń: 847

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Internet jest dziś medium, które łączy w sobie wszystkie te cechy, które miały poprzednie wynalazki. Skupmy się jednak na jednym – telewizji i jej oddziaływaniu na społeczeństwo.

Wszystko zaczęło się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Nowym Jorku w roku 1928, skąd nadano pierwszy program telewizyjny wprost do Londynu. W Polsce pierwszy pokaz próbny został nadany w sierpniu 1939 roku. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie, jednak prawdziwy boom na telewizję nastąpił w latach 50. w USA, a w okolicach lat 70. również w Polsce.

Telewizja przez wielu była krytykowana jako środek masowego przekazu nieodpowiedni dla dzieci, których rodzice sadzają przed telewizorem, aby tylko czymś je zająć, a programy, które są emitowane. Jednak tak było kiedyś – dziś telewizje cyfrowe proponują szeroką gamę programów dla najmłodszych, ale również starszych dzieci i młodzieży. Podzielone są one nie tylko ze względu na kategorię wiekową, ale coraz częściej dobierane pod kątem rozwoju dziecka. W największym uproszczeniu możemy je podzielić na kanały emitujące bajki dla dzieci, takie jak Cartoon Network, czy Jetix, ale również na kanały edukacyjne, które pozwalają na poznawanie świata i otoczenia. Istnieją też kanały przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które proponują bajki dla najmłodszych – z prostym przekazem, które z pewnością nie będą przerażać, a wplecione w nie wątki edukacyjne pozwolą na prawidłowy rozwój dziecka. Wybór jest duży, dlatego każdy rodzic z pewnością znajdzie coś dla swojego dziecka.

Oczywiście telewizja nie może zastąpić kontaktu dziecka z rodzicem, jednak może w nim pomóc. Przecież filmy familijne, czy bajki można oglądać całą rodziną, co również sprzyja zacieśnianiu więzi. Sceptycy zawsze będą uważali, że telewizja jest zła, a dla dziecka już na pewno nieodpowiednia. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdzie do niej rodzic. Nie ma nic złego w tym, jeśli dziecko przez kilkanaście minut dziennie obejrzy program, który czegoś go nauczy albo po prostu dostarczy rozrywki. Jeśli tylko telewizor nie będzie zastępował niani wszystko będzie w porządku i nie ma obaw, że dziecko będzie się nieprawidłowo rozwijało. Mówią, że wszystko jest dla ludzi, jeśli tylko korzysta się z tego z głową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena