W ostatnich latach furorę na rynku pożyczek gotówkowych robią produkty finansowe określane jako pożyczki na dowód osobisty. Według reklam, aby ubiegać się o pożyczkę nie są wymagane żadne inne dokumenty. Oczywiście nie jest to powiedziane wprost, ale można wysnuć takie wnioski. Skojarzenia są oczywiste.

Data dodania: 2011-05-04

Wyświetleń: 2350

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Pożyczki gotówkowe na dowód osobisty? Przedstawiając dowód osobisty otrzymamy pożyczkę gotówkową. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy pożyczka na dowód to nie mrzonka? Dowiecie się z tego tekstu.

 W większości przypadków pożyczka na dowód jest tylko chwytem reklamowym, który ma na celu zainteresowanie ofertą jak największą ilość klientów. W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego taka reklama nie jest jednak ofertą i coś w tym jest, bowiem oferta jest zupełnie inna. Owszem, do otrzymania pożyczki gotówkowej wymagane jest przedstawienie dowodu osobistego, ale do wspomnianego dokumentu należy dodać wiele innych zaświadczeń i dokumentów. Do najważniejszych należy dokument potwierdzający stałe zatrudnienie lub stałe zarobki. Nie zawsze wymagana jest umowa o pracę, może to być choćby dokument przepływów pieniędzy na naszym koncie oszczędnościowo - rozliczeniowym, czy formularz PIT. Często jednak niezbędne jest coś jeszcze czyli zabezpieczenie pożyczki. Forma zabezpieczenia oczywiście również jest ściśle określona. Może to być żyrant, czyli poręczyciel, jak również zastaw na rzeczy wartościowej. Dopiero po przedstawieniu stosownych dokumentów możemy liczyć na rozpatrzenie wniosku i przyznanie pożyczki.

 Firma udzielająca pożyczki może również odmówić nam jej przyznania i trzeba się z tym liczyć. Jeśli nie ubiegamy się o produkt typu pożyczka bez BIK, to informacje z tej instytucji rzecz jasna nie są uwzględniane i nie są powodem odmowy, w końcu nikt o nie występuje, jednak nie spełnianie innego z warunków umowy skutecznie pozbawia nas szansy na pożyczkę.

 Warto dopowiedzieć, że w większości przypadków koszty takiej pożyczki są spore. Faktem jest bowiem, że pożyczki na dowód należą do wysoce ryzykownych produktów finansowych – grupy, w której nie spłacalność pożyczek sięga nawet osiemdziesięciu procent. Firmy pożyczkowe rekompensują sobie to ryzyko nakładając wysokie opłaty, bądź wymagając bardzo kosztownych ubezpieczeń kredytu, doliczanych do każdej z rat. W konsekwencji opłaty związane z pożyczką sięgają często więcej niż polowe jej wartości. Warto więc dokładnie analizować docierające do nas oferty, zwracając szczególną uwagę na ich koszty.

 Pożyczki na dowód, określane jako szybkie pożyczki zawsze będą związane z kosztami. Zachowując minimum ostrożności można jednak wspomniane koszty zminimalizować. A każdy, kto szuka oszczędności wie, że jest to bardzo istotne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena