Amunicją dla markera, są kulki paintballowe. Ich wypełnienie stanowi farba, tworzona na bazie żelatyny spożywczej. Rozbijają się w momencie zetknięcia z przeszkodą i pozostawiają ślad, nazywany splatem.
Marker dzieli się na 4 rodzaje.
- Pompki – charakteryzują się bardzo małą szybkostrzelnością, ponieważ przeładowanie kulek i gazu robione jest ręcznie.
- Pneumatyczne (mechaniczne) – nie trzeba go przeładowywać po każdym strzale. Przeładowanie kulek i gazu następuje automatycznie. Bolt powraca do pozycji sprzed wystrzału pod wpływem ciśnienia gazu.
- Elektro-pneumatyczne – jest to marker pneumatyczny z tzw. e-gripem. W marker jest wbudowany układ elektroniczny, dzięki któremu można ustawić tryb strzelania jedną kulką, serią kulek, bądź przez cały czas trzymania spustu.
- Elektroniczne – jest najbardziej zaawansowanym technicznie markerem. Jest wyposażony w system skomplikowanych układów elektronicznych, dzięki którym można regulować wypuszczanie kulek, tempo w jakim są wystrzeliwane oraz regulują przepływ gazu z butli do markera.
Przez wzgląd na ich zaawansowanie, są używane głównie przez profesjonalistów do gier speedballowych. Można nim grać w woodsball, jednak osobiście tego nie polecam. W lesie elektronika tego markera jest bardziej narażona na uszkodzenie. A należą one do najdroższych.
Markery można tez sklasyfikować biorąc pod uwagę miejsce ich przeznaczenia tj.
- militarne (do gry w woodsball bądź bardziej rekreacyjnie, do odgrywania scenariuszy, czy podczas integracji paintball ‘owych) – wyglądem przypominają prawdziwą broń, zazwyczaj są cięższe.
- turniejowe – są celniejsze, lżejsze, szybsze i na ogół mają bardziej efektowny wygląd.
Oprócz tego można jeszcze podzielić markery paintballowe przez wzgląd na ich zasilanie.
- zasilane HP – czyli sprężonym powietrzem. Jedna butelka starcza na wystrzelenie ok. 500 – 700 kul.
- zasilane CO2 – czyli dwutlenkiem węgla. Jedna butelka starcza na wystrzelenie ok. 100 kul.
Większość można zasilać tym i tym, jednak trzeba wziąć poprawkę na to, że nie wszystkie. Bo niektóre markery mogą się zmrozić przy CO2.
Sprzęt paintballowy tego typu nie należy do najtańszych, ale jest duża rozbieżność cenowa, więc każdy powinien znaleźć coś dostosowanego do własnego budżetu.