To właśnie im chciałbym poświęcić dzisiaj kilka słów. Któż z nas nie ceni sobie chwil relaksu spędzonych na tarasie lub w cieniu drzew? Czy bez wygodnych krzeseł, leżaków lub foteli byłoby to w ogóle możliwe? Jeżeli lubią Państwo jeść posiłki na tarasie lub urządzać ogrodowe przyjęcia to temat ten z pewnością przypadnie Wam do gustu.
Meble ogrodowe mogą różnić się od siebie zarówno przeznaczeniem, kształtem, wzornictwem jak również materiałem z którego zostały wykonane. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się plastik, drewno, metal lub materiały syntetyczne. My dzisiaj nie będziemy jednak rozmawiać na temat plastikowych mebli lecz zajmiemy się komfortowymi meblami ogrodowymi.
Do takich należą między innymi meble ogrodowe wykonane z rattanu. Naturalny rattan jest rośliną posiadającą bardzo specyficzne właściwości dzięki czemu jest on tak powszechnie wykorzystywany. Materiał najlepszej jakości importuje się z Indii, gdzie spotkać go możemy w naturalnych warunkach. Jego popularność w produkcji mebli wynikać może z faktu iż doskonale łączy się on z innymi materiałami. Rattan jest materiałem niezwykle odpornym na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych lecz to nie jest jego jedyna zaleta. Meble wykonane z tego materiału są niezwykle estetyczne i wygodne a ponadto niewiele ważą.
Innym drewnem, które chętnie wykorzystuje się do produkcji mebli ogrodowych jest teak. Nie należą one co prawda do najtańszych lecz jest to w pełni uzasadnione. Jedynym miejscem na świecie gdzie możemy spotkać naturalnie rosnące drzewa teakowe jest południowa oraz południowo-wschodnia Azja. Nie jest łatwo zdobyć materiał na te ekskluzywne meble, gdyż skupiska drzew teaku znajdują się przeważnie na wysokości przekraczającej 900 metrów nad poziomem morza. Meble ogrodowe wykonane z teaku posiadają niewątpliwy urok ze względu na rysunek słojów. Możemy je lakierować lecz według mnie dużo lepiej prezentują się olejowane. Ze względu na warunki naturalne w jakich rosną drewno to wykształciło niezwykłą właściwość jaką jest odpychanie wody. Teczynę możemy podzielić na dwie klasy „A” oraz „C”. O wytrzymałości mebli teakowych świadczyć może fakt, iż już w czasach prehistorycznych wykorzystywano teczynę do konstrukcji statków oraz ich wyposażenia. Meble z drewna egzotycznego należą do najbardziej pożądanych.