Dlaczego warto zlecić zaprojektowanie ogrodu architektowi krajobrazu ? Projektowanie ogrodów i terenów zielonych to dosyć trudne zadanie, dlatego niektórzy wolą pozostawić je profesjonalistom-zresztą bardzo słusznie.

Data dodania: 2009-02-19

Wyświetleń: 7400

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 21

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

21 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto zlecić zaprojektowanie ogrodu architektowi krajobrazu ? Projektowanie ogrodów i terenów zielonych to dosyć trudne zadanie, dlatego niektórzy wolą pozostawić je profesjonalistom-zresztą bardzo słusznie.

Jeśli jednak postanowiłeś sam się tym zająć, dobrze jest poznać pewne wskazówki dotyczące projektowania ogrodów. Na początku nie należy zbytnio dokładnie planować nasadzeń na naszym ogrodzie. Projektowanie zieleni nie jest tak łatwe jak sie moze wydawać, dlatego trzeba trochę poeksperymentować z wybranymi przez nas roślinami i ich kompozycjami, by na końcu osiągnąć zamierzony i satysfakcjonujacy efekt. Spróbuj sobie wyobrazić ogrody i zieleńce przeładowane roślinami, zarastającymi się wzajemnie. Albo usychające rośliny z powodu zastosowania złej ziemi lub nieodpowiedniego miejsca ich nasadzenia.

Jednym z najbardziej ciekawych aspektów posiadania ogrodów i zieleńców jest to, że praktycznie każdy ogród jest inny i jest odbiciem osobowości jego właścicieli. Jednak każdy projekt ogrodu opiera się na tych samych podstawowych zasadach, które narzucają zarówno wygląd ogrodu jak i jego ostateczną funkcjonalność. Wiele osób ma wrodzone wyczucie tych zasad ale są i tacy którzy muszą się wszystkiego nauczyć na własnych błędach. Ogrody to nasza wizytówka. Aby więc nie tracić czasu i dosyc szybko stać się właścicielem wymarzonego ogrodu warto poznać kilka dobrych i podstawowych zasad projektowania ogrodów i zieleni lub zlecić projektowanie ogrodów specjaliście. Fachowy architekt krajobrazu dzięki odpowiedniemu wykształceniu i wieloletniemu doświadczeniu wykona projekt ogrodu zgodny z naszymi indywidualnymi potrzebami oraz odpowiednimi wymaganiami. Architekt krajobrazu pomoże nam dostosować projekt ogrodu do naturalnego usytuowania miejsca przeznaczonego na nasz azyl i naszą oazę relaksu. Rozważy wiele czynników uwzględniając w szczególności typ gleby, topografie terenu, nasłonecznienie, położenie działki względem istniejących w terenie obiektów, warunki hydrologiczne itp. Te okoliczności wpłyną na zaprojektowanie wszystkich elementów ogrodu. Ogród tak więc może mieć różne charaktery: praktyczny, estetyczny, funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie, popisowy, naturalny. Architekt krajobrazu, jeśli będzie taka potrzeba znajdzie również “złoty środek” aby sprawnie w tym jednym miejscu połączyć wszystkie wymienione funkcje. Sposób zestawienia różnorodnych elementów spowoduje istotny wpływ na efekt końcowy naszego ogrodu. Szczególny wpływ na wygląd ogrodu ma dobór odpowiednich gatunków roślin. Istnieje wiele takich roślin,którym sprzyja silne nasłonecznienie i sucha gleba oraz takich, które preferują ciemne lub całkowicie zacienione miejsca. To do architekta krajobrazu należy odpowiedni dobór gatunkowy. Koncepcja ogrodu jest więc ciągłym poszukiwaniem kompromisu między wymarzonym projektem i realiami. Warto od razu opracować kompleksowy projekt ogrodu i zieleni, nawet jeśli nie możemy od razu zrealizować go z różnych powodów w całości. Profesjonalny projekt ogrodu powinien zawierać takie elementy jak: właściwy dobór gatunkowy roślin, uwzględnienie ukształtowania terenu, elementy wodne: oczka wodne, strumienie, fontanny, rozplanowanie ścieżek i układ nawierzchni, elementy małej architektury, projekt oświetlenia, nawodnienie ogrodu i trawnika.

Brak kompletnej i jednolitej koncepcji zieleni może spowodować, iż nasz ogród/ zieleniec będzie się składał z przypadkowych niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie i estetycznie części. Jak zatem widać projektowanie ogrodów i terenów zieleni to zajęcie dla wykwalifikowanych i doświadczonych architektów krajobrazu. Działając samemu, można przejrzeć gotowe projekty ogrodów umieszczane na przykład w magazynach ogrodniczych lub na stronach firm ogrodniczych, a potem dostosować je do naszych oczekiwań i pragnień. Posiadając własny projekt zieleni i ogrodu pozostanie nam już “tylko” przystąpić do budowy swojego wymarzonego ogrodu. Ale to juz inna historia...

Tekst: Gordo Studio

Licencja: Creative Commons
21 Ocena