2 głosów
Pobierz artykul
2 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1606 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Czy wiesz, że na dobry automatyczny system inwestycyjny składa się wiele ważnych elementów? Niektóre z nich wydają się sprzeczne z logiką. Jednak początkujący twórca bez ich znajomości łatwo zacznie tracić pieniądze. Przeczytaj jak Ty możesz ustrzec się przed tymi błędami, a co może dać Ci przewagę.

Już wiesz, że użycie średnich, wskaźników czy oscylatorów jest bardzo ograniczone. Mogą one wspomagać dobry system inwestycyjny, ale nie mogą być jego podstawą. Teraz zapewne nurtuje Cię pytanie - czym w takim razie kierować się przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?

Odpowiedź jest prosta, nawet zbyt prosta. Najlepsze wyniki daje kierowanie się ceną. Odpowiedzi tej większość inwestorów nie jest w stanie zaakceptować. Wydaje się, że skoro wymyślono tyle mądrych formuł matematycznych, to muszą one być lepsze przy inwestowaniu od samej ceny. I tu tkwi podstawowa pułapka, przez którą u większości inwestorów dochodzi do rozmycia procesu decyzyjnego.

Kierowanie się ceną działa na wszystkich rynkach i interwałach. Daje ono sygnały proste, precyzyjne i jednoznaczne.

Aby ułatwić Ci zrozumienie, badanie systemu i inwestowanie na podstawie ceny, przedstawię kilka podstawowych zasad. Te schematy są tylko podstawą, ale są podstawą solidną. Są fundamentem skutecznego systemu inwestycyjnego.

Jedną z najprostszych metod jest szukanie minimów i maksimów cenowych z okresów historycznych. Jak długie to są okresy - zależy od waloru i interwału na jakim inwestujesz. Powstaje wtedy obszar ceny kiedy nie inwestujesz. Dopiero wybicie z takiego obszaru daje sygnał kupna lub pozycji krótkiej. Obszar taki może być również stosowany do wyznaczania poziomu stop

Drugą metodą jest poszukiwanie prostych formacji. Przypomina to formacje świecowe, ale nie należy przywiązywać się do ich interpretacji. Nigdy nie traktuj konkretnej formacji jako sygnał na spadki czy wzrosty. Dopiero gdy zbadasz jej skuteczność możesz dodać to do warunków systemu. Jednak zazwyczaj wystarczy proste inwestowanie na wybicia z zasięgu takiej formacji. Oczywiście również dobrym pomysłem jest, aby użyć ten zasięg jako początkowy poziom stop.

I wreszcie trzecia prosta metoda, to wykrywanie konsolidacji. Znowu określasz zasięg kanału konsolidacji. Automatycznie jest to dość proste do zrobienia. Wystarczy wtedy czekać na wybicia tak powstałego kanału.

Wszystkie trzy strategie w połączeniu z logicznym poziomem stop i prawidłowym zarządzaniem kapitałem dają świetne rezultaty. Dają sprawny, precyzyjny system inwestycyjny.

Dopiero do tych zasad można dokładać rodzynki. Można inwestować tylko z obowiązującym trendem, a sygnały przeciwko trendowi ignorować. Automatyczne wyznaczanie trendu jest proste i można je zrobić na kilka sposobów. Można filtrować sygnały dodatkowym wskaźnikiem. Można też zamiast systemu który wchodzi na rynek i z niego wychodzi, konstruować systemy które odwracają pozycję, a na rynku są non-stop.

Możliwości doszlifowywania jest wiele. Ważne, aby nie zapominać, że sygnał wejścia na rynek to dopiero drobna część kompletnego systemu inwestycyjnego.

Licencja: Creative Commons