W Warszawie i we Wrocławiu podjęto ostatnio publiczną próbę masowego przedawkowania środków homeopatycznych.
Na oczach przechodniów ...

Data dodania: 2011-04-11

Wyświetleń: 1910

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 ... grupa osób połykała tabletki opróżniając jedno opakowanie po drugim. Jak podkreślają organizatorzy akcji, miał to być protest przeciwko alternatywnym "pseudolekarstwom" - w celu wykazania opinii publicznej nieskuteczności leków homeopatycznych. W ciągu 10 minut akcji zjedli dawkę leków, która wystarczyłaby każdemu na kilka miesięcy. W 2010 roku grupa londyńczyków (angielska rodzina królewska korzysta z usług homeopatów) także połknęła znaczące ilości tych leków - jak twierdzili w dawce śmiertelnej i wszyscy żyją do dziś ... Organizatorzy akcji podkreślają, że choć produkcja "pigułek z cukru" - jak nazywają leki homeopatyczne - wydaje się nieszkodliwa, to poparcie dla homeopatii udzielane przez farmaceutów i służbę zdrowia, ma poważne konsekwencje. Podważa bowiem zaufanie publiczne do nauk medycznych i porad lekarskich i może powodować, że pacjenci z poważnymi chorobami będą unikać fachowej pomocy lekarskiej żyjąc w przekonaniu że homeopatia może poprawić ich kondycję zdrowotną.  Przeciwnicy stosowania medycyny alternatywnej zwracają uwagę, że już od 200 lat światowe nauki medyczne nie chcą zaliczyć homeopatii do prawdziwej medycyny, a wskazywane przypadki wyleczeń kwalifikują oni do tzw. samowyleczenia ( wg. statystyk 90% najczęściej występujących chorób i sezonowych niedomagań ulega samowyleczeniu ).
Z drugiej strony, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej tłumaczy iż opisane wyżej akcje pokazują jedynie, że leki homeopatyczne nie mają działań niepożądanych, ale w żadnym wypadku nie mogą być dowodem ich nieskuteczności i podkreśla, że efekt leczenia w metodzie homeopatycznej zależy od trafnego wyboru leku, a nie od jego ilości. Poza tym jeżeli nie wywołuje on działań szkodliwych, niepożądanych i ubocznych - nie oznacza to braku jego działania w ogóle. Dlatego założenia opisanej kampanii są nieracjonalne i świadczą o braku podstawowej wiedzy z homeopatii. Pozytywne wyniki leczenia homeopatycznego nie są związane z efektem placebo, o czym świadczą dobre rezultaty przy leczeniu niemowląt, małych dzieci, ludzi nieprzytomnych, a także zwierząt - informują homeopaci.

Zaglądając głębiej do tego tygla, znajdziemy informację że UE wydała dyrektywę 2004/27/WE zgodnie z którą w najnowszej ustawie "Prawo farmaceutyczne" umieszczono zapisy mówiące o tym, iż produkty homeopatyczne nie muszą wykazywać dowodów skuteczności terapeutycznej i mogą być dopuszczane do obrotu w sposób uproszczony, tzn. nie muszą przechodzić żadnych badań kontrolnych. Taki zapis sejmowej Komisji Zdrowia wzbudził podejrzenia w środowisku lekarskim, że podłożem tej decyzji może być niezgodny z prawem lobbing.

Zdaniem autora, biorąc powyższe pod uwagę, sytuacja potencjalnego pacjenta (pożeracza pigułek preparowanych przez koncerny farmaceutyczne) jest bardzo niekomfortowa i powinien z rozsądku zachować "złoty środek", korzystając w umiarkowany sposób z tych farmaceutycznych darów.

Co o tym sądzisz czytelniku ?

Opracowanie:  D.Arabski

http://www.wellbiznes.com/


Licencja: Creative Commons
0 Ocena