Metoda ta polega na doprowadzeniu do kontaktu komórek rozrodczych (komórki jajowej i plemników), zapłodnienia i pierwszych podziałów zarodka, w warunkach laboratoryjnych. Cały ten proces odbywa się poza ustrojem matki i trwa od 2 do 3 dni. Rozwijające się zarodki przenosi się do jamy macicy, gdzie dochodzi do ich zagnieżdżenia (implantacji) i dalszego rozwoju, tak jak po naturalnym poczęciu.
Pobranie komórek jajowych
Pobranie komórek jajowych ma miejsce w godzinach porannych. Punkcję pęcherzyków jajnikowych w celu pobrania komórek jajowych wykonuje się przez pochwę pod kontrolą USG w znieczuleniu dożylnym.
Przygotowanie nasienia
Nasienie oddaje się drogą masturbacji po 3-5 dniach abstynencji seksualnej. Nasienie po oddaniu i upłynnieniu poddaje się płukaniu oraz wirowaniu w celu uzyskania plemników o jak najlepszych parametrach.
W przypadku tzw. "czynnika męskiego" niepłodności, czyli przy bardzo złych parametrach ilościowych jak i jakościowych nasienia możliwe jest wykonanie docytoplazmatycznego wstrzyknięcia pojedynczego plemnika (ICSI).
W pobranym drogą nakłucia płynie pęcherzykowym odszukuje się komórki jajowe i ocenia ich dojrzałość. Po 4 godzinach od pobrania do komórek jajowych dodawane są plemniki, a następnie komórki rozrodcze umieszczane są w cieplarce w temperaturze 37°C w naczyniach z płynem do hodowli zarodków. Po 24 godzinach ocenia się, czy doszło do zapłodnienia i prawidłowego rozwoju zarodka.
Transfer zarodków
Prawidłowo rozwijające się zarodki przenoszone są do jamy macicy po dwóch dniach hodowli w laboratorium IVF. W celu zmniejszenia ryzyka rozwoju ciąży mnogiej, do jamy macicy przenosi się maksymalnie 3 zarodki. Jeżeli w trakcie hodowli rozwinęło się więcej zarodków, są one zamrażane (PN-Stadium) w ciekłym azocie i mogą być przeniesione do jamy macicy tej samej pacjentki w kolejnym cyklu. Stwarza to szansę na uzyskanie ciąży bez konieczności wykonywania kolejnych punkcji jajników.
Zapłodnienie pozaustrojowe - invitro jest najbardziej specjalistycznym sposobem leczenia niepłodności. Stwarza szansę na posiadanie potomstwa w przypadkach, w których w sposób naturalny jest to niemożliwe oraz wtedy, gdy dotychczasowe leczenie nie było skuteczne.