Poziom pożądania seksualnego, zwany również libido, ulega zmianom przez całe życie i zależy od czynników emocjonalnych oraz fizycnych.

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 2883

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Mogą go zmniejszać zmęczenie, stres, stan zdrowia, urodzenie dziecka oraz nieprozumienia małżeńskie. Żeby móc poradzić sobie z tym problemem, trzeba najpierw zrozumieć, skąd biorą się różnicę w poziomie popędu płciowego.

 Ludzie bardzo się między sobą różnią, dlatego trudno mówić o normie dotyczącej poziomu popędu seksualnego. Słaby popęd nie jest żadnym powodem do zmartwień, jeśli oboje partnerzy są usatysfakcjonowani swoim współżyciem seksualnym. Osłabione zainteresowanie seksem może jednak być wynikiem choroby. Zarówne choroby psychiczne (np. depresja), jak i fizyczne (np. zapalenie stawów, cukrzyca i miażdżyca) mogą osłabić libido.

 Popęd płciowy osłabiają też różne leki, głównie antydepresyjne i obniżające ciśnienie krwi. Niektórzy starsi mężczyźni z trudem osiągają podniecenie i mają problemy z utrzymaniem erekcji. Kobiety po menopauzie unikają czasmai współżycia, bojąc się przykrych doznań wywołanych suchością pochwy i innymi zmianami na tle hormonalnym.

   Aromaterapia. Olejki ylangowy oraz z szałwii muszkatołowej odprężają i pobudzają zmysłowość. Olejek różany tradycyjnie uważany już jest za afrodyzjak, a olejki z drzewa sandałowego i geraniowy ponoć wzmagają pociąg seksualny u osób cierpiących na depresję. Uwaga: zakaz stosowania olejku z szałwii muszkatołowej w pierwszych 20 tygodniach ciąży.

 - Żeby rozwiązać problemy seksualne, trzeba najpierw odzyskać spokój ducha i harmonię wewnętrzną. Cztery krople olejków ylangowego i z szałwi muszkatołowej lub sandałowego i geraniowego i wlej do rozpylacza. Zamiennie użyj osiem kropli olejku różanego. Możesz też skropić pościel jednym lub kilkoma olejkami.

 - Wymieszaj po dwie krople olejku ylangowego i z szałwii muszkatołowej z trzema kroplami olejku geraniowego i 2,5 łyżeczki oleju ze słodkich migdałów lub innego oleju roślinnego tłoczonego na zimno. Użyj do masażu pleców, nóg i brzucha partnera.

 - Aby dodać sobie energii, dodaj po dwie krople olejku ylangowego i z szałwii muszkatołowej oraz trzy krople geraniowego do wieczornej kąpieli.

 Leki ziołowe. Napary z pewnych ziół wzmagają pożądanie seksualne.

 - Kobiety powinny pić wieczorem napar z liść malin lub dodawać kilka kropli nalewki z liści malin do filiżanki wody. Napar (lub rozcieńczona nalewka) z mieszanki z dzięgla chińskiego, lukrecji, pokrzywy, kory jesionu kolczastego i dzikiego owsa zwiększają witalność.

 - Napary z ziół o właściwościach łagodzących, takich jak rumianek lub werbena, pomagają się odprężyć. Należy pić codziennie kubek takiej herbatki.

 - Libido u mężczyzn poprawi napar ze złotokli rozpostartej, czyli damiany, boczni piłkowanej, cynamonu, lukrecji i imbiru lub kilka kropli nalewki z tych ziół w szklance wody.

 Specjalnie dla mężczyzn: Złotokla rozpostarta, czyli damiana, od wieków cieszy się opinią afrodyzjaku. Dziś wiadomo że ma ona właściwości relaksujące i reguluje wydzielanie hormonów u mężczyzn.

 Co jeść: Słaby popęd seksualny jest często wynikiem niewłaściwego odżywiania się, a zwłaszcza niedoboru witamin oraz substancji mineralnych.

 - Jadaj pokarmy, które zawierają dużo witaminy A, B i E, magnez, mangan, cynk, niezbędne kwasy tłuszczowe i białka. Te substancje wpływają na wytwarzanie przez organizm hormonów płciowych oraz korzystnie wpływają na narządy płciowe.

 - Jadaj codziennie surowe owoce i warzywa, by dostarczyć organizmowi wystarczających ilośći witamin i mikroelementów.

 - Unikaj nadmiaru alkocholu który osłabia wydolność seksualną.

 Osoby u których osłabienie popędu seksualnego pojawia się w wyniku problemów małżeńskich lub przeciwnie, właśnie problemy seksualne wywołują napięcia w związku, mogą znaleźć pomoc w poradni małżeńskiej. Skuteczna bywa też psychoterapia.

  Kiedy potrzebny lekarz:

 - gdy osłabienie popędu negatywnie wpływa na Twój związek

 - gdy podejrzewasz,że zanik popędu jest wynikiem choroby lub zażywania leków

 - gdy odczuwasz inne dolegliwości, na przykład ból przy stosunku

 - gdy masz depresję

 - jeśli zaburzenia pojawiają się nagle

Zalecenia w przypadku zaniku popędu seksualnego.

 - podziel się swoimi problemami z partnerem i włącz go w proces leczenia,

 - staraj się nie martwić zbytnio brakiem niewydolności seksualnej, ponieważ stres i lęki tylko pogłębiają ten problem,

 - postaraj się radzić sobie ze stresem, stosując jogę, ćwiczenia oddechowe, medytację, wizualizację i inne techniki relaksacyjne,

 - regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne które dodadzą Ci energii, a tym samym poprawią wydolność seksualną, pomogą Ci również walczyć ze stresem i osiągnąć zadowolenie z własnego wyglądu,

 - sypiaj odpowiednio długo, zmęczenie jest jedną z głównych przyczyn zmniejszenia zainteresowania seksem.

 Łagodny masaż z użyciem olejków eterycznych łagodzi stres i wzmacnia więzi partnerskie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena