Chciałabym zachęcić was wszystkich do pracy w wolontariacie. Jest to świetne i pożyteczne zajęcie. Mi, jako wolontariuszcze sprawia ogromną przyjemność i daje wielką satysfakcje. Chcę przybliżyć wam dwa pomysły na działalność w wolontariacie, które realizuje w swojej szkole i których sami możecie się podjąć.

Data dodania: 2011-03-20

Wyświetleń: 2534

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

     Pragniemy rozwinąć wolontariat w naszym gimnazjum. Ostatnio popularność wolontariatu bardzo spadła. Dlaczego tak się dzieje ? Żyjemy w pośpiechu i liczymy sie tylko my. Zatrzymajmy się na chwile i zastanówmy się, co tak naprawde jest dla nas ważne. Nie jesteśmy sami, obok nas żyją inni ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy oraz towarzystwa. Zachęcam was do szerokiego rozumienia pojęcia wolontariatu. To nie tylko pomoc starszym i niepełnosprawnym. To przedewszystkim dobrowolna i bezpłatna pomoc wychodząca poza więzi przyjacielskie i rodzinne.

     Razem z innymi uczniami naszego gimnazjum zaproponowaliśmy kilka charytatywnych działań. Każdy z was możę podjąć takie akcje. W tym artykule pragniemy przybliżyć wam jak rozpocząć tą działalność i pokazać, że to bardzo proste. Naszą pierwszą propozycją jest "Czytelniczy Piątek". Polega na cotygodniowym czytaniu bajek i zabawie w przedszkolu. Jak dołączyć do takiej pracy ? Wystarczy zapytać wychowawców przedszkola czy nie potrzebna jest pomoc. Zróżnicowane zajęcia są bardzo potrzebe w rozwoju młodego człowieka. Trzeba wybrać odpowiednią bajkę i przygotować się do głośnego czytania. Po zakończeniu lektury ważne jest zadawanie pytań do treści. Można przygotować kolorowanki i różne zabawy. Dzieci są bardzo zadowolone i uradowane z takiej wizyty. Razem z koleżanką chodzimy w piątki do przedszkola i zawsze jesteśmy mile widziane. Jest to niesamowita satysfakcja.

     Kolejnym pomysłem jest akcja "Nasi Bracia Najmniejsi". Poelga na zebraniu funduszy na karmę oraz zbiórce najpotrzebniejszych artykółów dla zwierząt ze schroniska. Opowiem, jak nam udało się przeprowadzić tą akcje. Najpierw poprosiliśmy panią dyrektor o zgodę na sprzedaż ciasta w naszej szkole. Pani dyrektor zgodziła się bez dyskusji, poparła nasz pomysł. Znaleźliśmy ochotników do upieczenia ciast. Następnie zostały one sprzedane na szkolnym korytarzu. Cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów. Udało nam się zebrać sporą sumę na zakup karmy dla psów. Potem przeprowadziliśmy zbiórkę niepotrzebnych kocy i misek. Każdy mógł podarować coś bezdomnym pupilom. Wszystkie datki przekazaliśmy najbliższemu schronisku dla zwierząt. Wszyscy możecie poprowadzić podobną akcje w waszej szkole, świetlicy. 

   Chciałabym, żeby każdy z was zaangażował się w wolontariat. Warto pomagać ! Mam nadzieję, że wykorzystacie nasze pomysły do niesienia pomocy drugiemu, nawet jeśli jest zwierzęciem. Jeszcze raz zachęcam was szczeże do szerzenia wolontariatu ! :)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena