Zamki i zamieszkujące je duchy i zjawy - to temat poruszany przez wielu pasjonatów ezoteryki. Jednak autorzy omawianej książki podeszli do sprawy nadzwyczaj racjonalnie i naukowo. 

 "Duchy Polskie czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach".

Autorzy piszą iż my racjonalne pokolenie XX w (już XXI :-)daleko odeszliśmy od przesądów i zabobonów naszych przodków. Jednak jest nadal wielu ludzi, którzy opowiadają nam o wielu wydarzeniach, znanych z autopsji lub zasłyszanych, które trudno rozpatrywać wyłącznie w kategoriach racjonalizmu.

W czasie takich rozmów o duchach czy zjawach odżywa pamięć o odległych wydarzeniach historycznych, w postaci legendy, często upiększonej, ubarwionej jednak jak to mówią: w każdej plotce jest ziarenko prawdy...

Autorzy konfrontowali i badali zasłyszane opinie, odrzucili wszelkie legendy, w których nie dało się doszukać ziarna historycznej prawdy, do książki włączając tylko te duchy i zjawy, które rzeczywiście istnieją - w świadomości osób, które z nimi się zetknęły.

Wśród opisanych duchów i zjaw znajdujemy w książce, min:
Rycerza z Melsztyna
Diabła Weneckiego
Czarną Księżniczkę z Szamotuł
Smutną wdowę z Leska
Zjawy z Baranowa
Duchy golubskiego zamku
Białą Damę z niedzickiego zamku
Czarną Damę z Janowca
Żółtą Damę
Błędne ogniki w Reszlu

To tylko kilka przykładów ciekawych opowieści. Książka zawiera ich o wiele więcej.

Źródło: Wernichowska B., Kozłowski M.: Duchy Polskie czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach". Warszawa, 1983. ISBN 83-00-0360-6.

Licencja: Creative Commons