Nasz organizm jest przystosowany do radzenia sobie ze stresem, a nawet świetnie funkcjonuje dzięki niemu pod warunkiem, że stres pojawia się od czasu do czasu i jedynie na krótko.

Data dodania: 2011-02-23

Wyświetleń: 2166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zioła i suplementy na niepokój:

Już starożytni Grecy doceniali właściwości herbatki rumiankowej. Na świecie każdego dnia wypijanych jest milion filiżanek tego naparu. Obecnie zielarze i lekarze zalecają go jako doskonały lek na stres. Pij filiżankę 3 razy dziennie.

Dla ukojenia nerwów możesz także dodać do kąpieli rumianek pospolity wraz z innymi uspokajającymi ziołami, takimi jak lawenda wąskolistna i kozłek lekarski (waleriana). Zawiń zioła w kawałek tkanego płótna i zawieś pod kranem w czasie napełniania wanny.

Przyjmuj więcej witaminy C. W pewnym badaniu osoby zestresowane, które zażywały 1000 miligramów witaminy C, miały mniejsze skoki ciśnienia krwi, a stężenie hormonów stresu powracało do normalnego szybciej niż u osób, które jej nie brały.

Sięgnij po żeńszeń właściwy, zioło o właściwościach chroniących organizm przed stresem. Wykazano, że równoważy uwalnianie hormonów stresu i wspiera organy, które je wytwarzają (przysadkę mózgową, podwzgórze i nadnercza). Przyjmuj 100 do 250 miligramów 2 razy dziennie w okresach stresu, zaczynając od najniższej zalecanej dawki i stopniowo ją zwiększaj. Specjaliści radzą, aby przerywać stosowanie żeńszenia właściwego na tydzień co 2 lub 3 tygodnie.

Rozładuj napięcie:

Pewne rodzaje muzyki mogą spowolnić bicie serca, zmniejszyć ciśnienie krwi, a nawet stężenie hormonów stresu we krwi. Zrób sobie przerwę i posłuchaj muzyki, którą uważasz za kojącą.

Spaceruj lub ćwicz przez co najmniej 20 minut 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia sprzyjają uwalnianiu endorfin, związków chemicznych w mózgu związanych z dobrym samopoczuciem, które podnoszą nastrój i zmniejszają niepokój.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena