Jak wybrać nianię idealną? Jak dokonać dobrego wyboru z pośród wielu kandydatek?  Jak do takiego wyboru się zabrać i jakimi kryteriami się kierować?

Data dodania: 2011-01-18

Wyświetleń: 2172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

           Nadchodzi czas powrotu do pracy i zastanawiasz się w jaki sposób wybrać nianię, która dobrze zaopiekuje się Twoim maleństwem. Ważne jest aby był to wybór przemyślany i dokonany świadomie. Przypadkowe zatrudnienie osoby do opieki nad małym dzieckiem nie wchodzi w grę. Jak się do takiego wyboru zabrać i jakimi kryteriami się kierować? zapraszam do lektury.

          Procedurę zatrudnienia niani rozpocznij na kilka miesięcy przed planowanym powrotem do pracy. Będziesz miała więcej czasu na rozmowę z kandydatkami, sprawdzenie i zapoznanie przyszłej niani. Natomiast jeśli sprawę odłożysz na ostatnią chwilę, to zapewne będziesz zmuszona zatrudnić osobę, której nie znasz lub z której nie do końca jesteś zadowolona.

            Zacznij od zastanowienia się jak to ma być osoba. Czy wolisz „starszą panią” z doświadczeniem, czy też powinna to być młoda osoba. Radzę nikogo nie dyskwalifikować, bo zarówno młode dziewczyny jak i starsze panie mogą okazać się wspaniałymi nianiami – jak i odwrotnie.

            Przemyśl przez ile godzin dziennie będziesz potrzebowała pomocy niani przy dziecku. Określ także jaką kwotę miesięcznie (jaką pensję) możesz zaoferować niani. Wcześniej zorientuj się jakie stawki w twojej okolicy są oferowane nianiom. Popytaj znajomych, zajrzyj na internetowe fora, poczytaj ciekawe artykuły.

Następnie rozpocznij poszukiwania właściwej osoby. Ułóż treść ogłoszenia. Ogłoszenie możesz zamieścić w Internecie (jest wiele stron z ogłoszeniami dla osób poszukujących niań oraz osób chcących pracować w charakterze niani), gazetach lub wywiesić w twojej okolicy w miejscach do tego przeznaczonych. Rozpytaj także znajomych i rodzinę, może się bowiem okazać, że mają wiedzę o osobie godnej zaufania, która akurat jest zainteresowana podjęciem pracy w charakterze niani. Warto też wiedzieć, że istnieją agencje, które przyślą do nas odpowiadającą nam profesjonalną nianię. Jednak musimy się liczyć z faktem, że zatrudniając nianię z agencji zapłacimy za jej usługi zdecydowanie więcej.

Jeśli zamieścisz ogłoszenie , to możesz spodziewać się odzewu, czasami już w dniu ukazania się ogłoszenia. Rozmawiając przez telefon z kandydatką na nianię możesz zadać kilka pytań, na które odpowiedź będzie podstawą do umówienia się na spotkanie lub też dyskwalifikacji danej osoby np. jeśli przyszła nianiami być osobą niepalącą, to zapytaj wprost – czy pali. Jeśli okaże się, że tak, to podziękuj za telefon. W ten sposób nie zmarnujesz czasu zarówno swojego jak i kandydatki na nianię. Jeśli wstępna rozmowa telefoniczna wypadnie pomyślnie – umów się na spotkanie. Z każdą panią umawiaj się na oddzielne spotkanie. Jeśli to możliwe to z każdą panią w innym dniu – będziesz miała czas na przemyślenia, a w razie gdy wizyta kandydatki na nianię będzie się przeciągała, to nie będziesz miała stresu, że np. za 5 min. ma przyjść następna kandydatka.

Kandydatki umów na spotkanie w terminie Tobie jak i kandydatce odpowiadającym. Dobrze by było, aby na spotkaniu był obecny także Twój mąż (partner) powinna to być wasza wspólna decyzja. Porozmawiaj z każdą z pań Nie krępuj się i zadawaj pytania. To Ty prowadzisz rozmowę. Wypytaj o wszystko co Cię interesuje, w końcu jest to potencjalna niania, a więc osoba której codziennie będziesz powierzała swoje dziecko. Pytaj np. czy kandydatka, choruje, jeśli tak to na jakie choroby. Musisz to wiedzieć, bo w grę wchodzi bezpieczeństwo Twojego dziecka. Zapytaj czy kandydatka posiada nałogi, poproś o dane osobowe (imię, nazwisko, adres), możesz też poprosić o dokument tożsamości. Zapytaj czy kandydatka posiada swoje dzieci i czy jest w stałym związku, czy posiada referencje (jeśli tak poproś o ich okazanie), i jakie jest jej doświadczenie w pracy z dziećmi, czym obecnie się zajmuje  i co ją zmotywowało do podjęcia pracy w charakterze niani. Pytaj o wszystko, co będzie Ci pomocne w podjęciu decyzji przy zatrudnieniu niani. Powierzysz opiece niani swoje dziecko więc z pewnością jesteś uprawniona do zadawania wielu pytań. Poproś także kandydatkę by opowiedziała coś o sobie.

Na pierwszym spotkaniu ustal także warunki ewentualnego zatrudnienia tj. zakres obowiązków, czas pracy w jakim opieka nad dzieckiem będzie sprawowana ora wynagrodzenie.

Z kandydatkami, które wam się spodobały umów się na drugie spotkanie. Niech to będą 2-3 osoby. Na tym spotkaniu, które powinno być już dłuższe niż pierwsze poproś umówioną panią, aby przewinęła dziecko, nakarmiła je. Poobserwuj jak kandydatka na nianię bawi się z dzieckiem, czy ma cierpliwość, no i oczywiście jak dziecko reaguje na ewentualną nianię.

Być może już po drugim spotkaniu będziesz w stanie dokonać wyboru – jeśli nie umów się na spotkanie jeszcze raz.

Wybrana kandydatka może przyjść do Was jeszcze kilka razy zanim podejmiesz decyzję. Jednak dobrym pomysłem jest zatrudnienie niani np. 2 tygodnie wcześniej niż planowany powrót do pracy. Twojemu dziecku łatwiej będzie przyzwyczaić się do nowej osoby, jeśli będzie miało Ciebie swoją mamę, z którą było dzień i noc od chwili narodzin w pobliżu. Gdy przyjdzie dzień powrotu do pracy dziecko zostanie z osobą którą zdążyło już poznać. Nie oznacza to, że w pierwszym okresie nie będzie za Tobą tęskniło i płakało, jednak z pewnością będzie mu łatwiej zaakceptować nową sytuację.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena