Najczęstszą przyczyną bólu pleców i kręgosłupa są przeciążenia spowodowane wykonywaną pracą lub inne.  Na bóle pleców składają się tzw. mikro urazy, które w konsekwencji nawarstwiania się potęgują bóle pleców i kręgosłupa

Data dodania: 2011-01-03

Wyświetleń: 3917

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mogą prowadzić także do wypadnięcia jądra miażdżystego(tzw. dysku). Bóle pleców mogą być powodowane także naturalnym procesem starzenia się, ale najczęściej są  to brak ruchu i złe odżywianie się.

Postawa jaką przyjmujemy podczas chodzenia czy siedzenia ma także ogromny wpływ na bóle w okolicy pleców.

Domowe sposoby radzenia sobie z bólem pleców:

KĄPIEL ROZLUŹNIAJĄCA MIĘŚNIE

Kąpiel rozluźniająca mięśnie pomaga na ostre bóle pleców. Do kąpieli dodajemy olejki z ekstraktem z rozmarynu i tymianku. Zabieg powinien trwać około 20 minut. Po kąpieli bolące miejsca należy natrzeć ciepłym olejkiem z drzewa różanego.

AKTYWNOŚĆ RUCHOWA!!!

Wykonujmy regularnie ćwiczenia fizyczne, które wzmacniają mięśnie pleców. Wskazane jest pływanie, jazda na rowerze, czy jogging. Musimy zwracać uwagę na pozycję w jakiej siedzimy i często ją zmieniać. Podczas siedzenia plecy powinny być wyprostowane!!

LECZENIE  CIEPŁEM

Nasze spięte mięśnie bardzo dobrze poddają się leczeniu ciepłem. Jednym ze sposobów są gorące ręczniki. Kilka ręczników polewamy gorącą wodą a potem przykładamy do bolących miejsc.

Innym, dobrym sposobem są okłady z kozieradki. Jest to roślina lecznicza, z której okłady wprowadzają ciepło do tkanek. Raz w ciągu dnia powinno przykładać się bolące miejsca na 20 minut.

PROFILAKTYKA

- CZĘSTA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

- ZWAŻAJMY NA TO JAK SIEDZIMY

- PRZY PODNOSZENIU CIĘŻARÓW PRZUKUCAJMY

- KONTROLUJMY MASĘ CIAŁA, BO KAŻDY ZBĘDNY KILOGRAM OBCIĄŻA NASZ APARAT RUCHU

- SIEDZĄC PRZY STOLE PODPIERAJMYTUŁÓW RAMIONAMI

Licencja: Creative Commons
2 Ocena