Nikotyna to nazwa mająca swój początek od nazwiska francuskiego dyplomaty, który przebywał na dworze króla portugalskiego w XVI wieku i zachęcał wszystkich do palenia tytoniu w celach medycznych. Był pierwszym propagatorem "zdrowego palenia" tytoniu.
Ów dyplomata nazywał się Jean Nicota.

Data dodania: 2011-01-03

Wyświetleń: 2124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons



O tym, że dym papierosowy jest szkodliwy wie chyba każdy, ale jak pokazują statystyki nie wiele osób stara się coś zrobić ze swoim groźnym, bo śmiertelnym nałogiem. Lekarze o nałogu palenia papierosów mówią "choroba psychiczna" lub "zaburzenie psychiczne" i zwracają uwagę, że trzeba się leczyć u specjalisty. W dymie papierosowym znajduje się około 4 tysięcy związków chemicznych z czego jakieś czterysta ma działanie drażniące, a ponad czterdzieści może być początkiem raka. Dlatego nie jest dziwne, że tak wielu ludzi umiera na raka po wieloletnim "zażywaniu przyjeności". W pierwszych miesiącach palenia dym papierosowy zaczyna niszczyć nabłonek wyściałający oskrzela i równocześnie niszczy nie zwykle ważne pokrywające oskrzela rzęski. Rzęski to mikroskopijne włoski wyrastające z nabłonka oskrzeli, a ich funkcja polega na wyłapywaniu i oczyszczaniu powietrza podąrzającego do płuc. Kiedy dym spowoduje zniszczenie tego lasu zostaje tylko płaska przestrzeń, która nie wychwytuje zanieczyszczeń. Więc drogi oddechowe są narażone na większe ryzyko uszkodzeń, a także infekcji. Kaszel u palacza to obrona oskrzeli przed drażniącym dymem papierosa. Jednak jeśli palacz nie przestanie palić wówczas w płucach tworzy się zawiesina, maź będąca efektem działania dymu.

Papierosy zawierają substancja, które mają niezwykle silny wpływ na mózg i układ sercowo-naczyniowy. Papierosy wzmacniają uzależnienie poprzez stymulowanie wzrostu dopaminy w mózgu przez co człowiek odczuwa przyjemność z palenia papierosów i chętnie po nie sięga znowu. Wielkie koncerny tytoniowe doskonale zdają sobie sprawę z szkodliwości tytoniu, bo same dodają do niego kilkaset różnych substancji, wśród nich są perfumy, chemiczne polepszacze smaku i najważniejsze-szereg bardzo silnych substancji uzależniających. W mediach na całym świecie jest cały czas głośno o alarmującej liczbie zgonów związanych z paleniem papierosów. Wiele osób promuje modę na rzucanie palenia, przez co koncerny tracą milionowe zyski. Więc siłą rzeczy stosują "chwyty poniżej pasa" za pozwoleniem władz. Dodają silne substancje uzależniają żeby nie tracić klientów, a za to mają na swoich sumieniach śmierć wielu osób,  wśród nich ukochany dziadek, ukochany ojciec czy ukochana matka. Nie zmarli by gdyby nie chciwość i pazerność szefów tych wielkich korporacji. Z kolei rzecznicy wielkich firm odpowiadają, że oni nikogo nie zmuszają do palenia i to jest wolny wybór każdego człowieka.

            Odstawienie nagłe papierosów powoduje problemy psychiczne i zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, objawy są podobne do odstawienia narkotyków. Są nimi trudności z koncetracją, problemy ze snem, drazliwosc, pobudzenie, zdenerwowanie, problemy ze spaniem głód nikotynowy, czasem bóle głowy, wzmożony apetyt, nudności, zawroty głowy, trudności z koncentracją, nie opanowanie, drżenie rąk.

Najlepszą metodą rzucenia palenia papierosów jest stopniowe zmniejszanie dawki substancji uzależniających. Mówiąc prostym językiem postanów sobie, że co tydzień będziesz palić jednego papierosa mniej i ściśle kontroluj ilość wypalanych dziennie papierosów. Zobaczysz, że to pomaga, bo wielu moich znajomych tak rzuciło palenie. Pamiętaj, że musisz mieć chęć rzucenia i dobrą wole, bo to jest najważniejsze. Jeśli to będziesz miał możesz spokojnie przystąpić do zmniejszania trujących dawek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena