Chyba nie ma osoby, która nie odczuwa lęku na myśl o chorobie nowotworowej stwierdzonej u siebie lub bliskich. Odmian raka jest wiele, niektórym ciężko zapobiegać, a ich wykrycie we wczesnym stadium jest trudne. Rak jamy ustnej to odmiana bardzo łatwa do wykrycia i wyleczenia, jeśli zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie.

Data dodania: 2010-12-28

Wyświetleń: 3658

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Śmiertelne żniwo

Niestety, rak jamy ustnej bywa ignorowany. Choć mamy możliwość profilaktyki, nie korzystamy z niej. Z zaniedbania i nieświadomości, a także niezdrowego trybu życia, każdego roku wykrywanych jest na świecie ok. 480. 000 przypadków zachorowań na raka jamy ustnej. Nowotwór ten wykryty i leczony we wczesnym stadium, w 80% przypadków jest wyleczalny. Niestety w samych Stanach Zjednoczonych z jego powodu umiera średnio jedna osoba na godzinę…

 usta

Kto choruje

Liczba zachorowań stale rośnie, podobnie jak zbyt późno wykrywanych przypadków zachorowań. Żyjąc w cywilizowanym europejskim kraju nie powinniśmy pozwalać sobie na taką ignorancję. Sami możemy wiele zdziałać stosując profilaktykę i zapobiegając możliwości rozwoju tego nowotworu w swoim organizmie. Przede wszystkim warto wiedzieć, kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowania:

-Przede wszystkim palacze (75% osób u których diagnozuje się nowotwór jamy ustnej, to palacze. Żucie tytoniu i używanie jakichkolwiek produktów tytoniopodobnych zwiększa ryzyko zachorowania)

-Osoby pijące alkohol (A zwłaszcza palacze pijący alkohol. Wzmacnia on bowiem wchłanialność substancji rakotwórczych z dymu. Osoby takie są 15 razy bardziej narażone na zachorowanie niż nie stosujące używek)

-Osoby nie stosujące filtrów podczas opalania (Brak ochrony podczas ekspozycji na promieniowanie UV grozi nowotworem wargi)

-Grupa wiekowa powyżej 40 roku życia (W wyniku starzenia się komórek i osłabienia układu odpornościowego, wzrasta ryzyko zachorowania)

-Osoby aktywne seksualnie (Można zachorować  wyniku stosunku oralnego z osobą zarażona wirusem HPV [tym samym który wywołuje raka szyjki macicy])

Na rozwój nowotworu jamy ustnej mogą mieć także źle dopasowane protezy i ciągłe drażnienie języka ostrymi krawędziami zębów.

 palacz

Rak nie boli

Nowotwór jamy ustnej w stadiach początkowych jest bezbolesny, większość chorych jest więc nieświadoma. Zmiany nowotworowe nie wykazują często żadnych symptomów na podstawie których mogłyby zostać wykryte, najczęściej też są niewidoczne gołym okiem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kontrola u stomatologa powinna zawierać rutynowe badanie jamy ustnej pod kątem zmian nowotworowych. Badania takie kojarzą się zazwyczaj z biopsją, bólem i pełnym stresu oczekiwaniem na wynik. Obecnie jednak można przebadać się szybko, bezboleśnie i w czasie rzeczywistym uzyskać wynik.

 badanie

Badaj się i żyj

Urządzeniami VELscope czy ViziLite można przeprowadzić bezbolesne, trwające nie więcej niż 2 minuty badanie. Jest ono zupełnie nieinwazyjne. Urządzenia działają wykorzystując technologię wizualizacji fluorescencji tkankowej. Niebieskie światło w jamie ustnej pozwala odróżnić tkankę zdrową od dotkniętej zmianami nowotworami. Badanie urządzeniem VELscope odbywa się w ten sposób:

 

Jak widać badanie urządzeniami VELscope czy ViziLite nie dostarcza żadnych trudności czy niedogodności. Pozwala za to w sposób natychmiastowy na wykrycie zmian nowotworowych. Na wysoką zachorowalność ma wpływ tryb życia, który możemy zmodyfikować znając przyczyny powstawania nowotworu jamy ustnej. Szalenie ważna jest także profilaktyka. To odpowiedzialność, którą mamy obowiązek podjąć. Nie skazuj się na śmierć!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena