Istnieje wiele różnych metod organizowania przestrzeni sali szkoleniowej. Są lepsze i gorsze rozwiązania. Zwłaszcza gdy chcemy wykorzystać aktywne metody nauczania.

Data dodania: 2010-12-22

Wyświetleń: 2442

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli prowadzisz szkolenie postaraj się odpowiednio wcześnie zapoznać z salą i warunkami, w których będziesz pracował. Dostosuj pomieszczenie do własnych potrzeb. Wykorzystaj wszystkie jego zalety i wady.

Nawet takie szczegóły jak rozmieszczenie gniazdek elektrycznych może mieć kluczowe znaczenie w trakcie przygotowywania przestrzeni. Nie będzie to miało wpływu, jeśli nie będziesz wykorzystywał urządzeń elektrycznych.

Nie istnieje idealny sposób ustawienia stolików. Istnieją jednak lepsze i gorsze metody. Zajmiemy się jednymi i drugimi.

1. Ustawienie w kształcie litery „U”

Jest to uniwersalne ustawienie i chyba najczęściej stosowane przez trenerów. Ma ono sporo zalet: umożliwia przekazywanie materiałów z rąk do rąk, uczestnicy mają sporo miejsca do pisania i czytania materiałów, umożliwia zorganizowanie pracy w parach, uczestnicy dobrze widzą prowadzącego i pomoce dydaktyczne, wszyscy mają ze sobą kontakt wzrokowy.

                                 

Ustawienie to ma też swoje wady. Wymaga odpowiednio dużej sali, występuje ryzyko spadania materiałów pomocniczych na podłogę. Jednak w stosunku do zalet to niewiele.

2. Okrąg

Uczestnicy zajmują miejsca na obwodzie koła bez stołów. Zwiększa to poczucie bezpośredniej relacji. Ustawienie takie jest niemal idealne do prowadzenia dyskusji.

 

                                                                     

3. Stół konferencyjny

Taki układ minimalizuje znaczenie prowadzącego szkolennie a zwiększa rolę i znaczenie uczestników. Jeśli prowadzący siedzi na miejscu szczytowym, odnosimy wrażenie, że jest to oficjalne spotkanie.

4. Ustawienie tradycyjne

Jeśli nie masz możliwości dostosowania sali przestaw same krzesła tworząc pary. Zadbaj o to, by uczestnicy mieli wystarczająco dużo swobody. Jeśli można, po odwróceniu krzesełek stworzyć grupę między parami z pierwszego i drugiego rzędu to jesteś w domu.

5. Stanowiska robocze

Uczestnicy siedzą przy swoich stanowiskach pracy i wykonują indywidualne zadania. Może to być praca na komputerze, obsługa urządzenia biurowego typu kserokopiarka, faks. Ustawienie stosowane w pracy laboratoryjnej. Sprzyja powstaniu partnerstwa w działaniu jeżeli posadzimy dwóch uczestników przy jednym stanowisku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena