Zgodnie z prawem rodzice powinni dbać o utrzymanie dziecka. Najlepiej, jeśli potrafią sami porozumieć się w sprawie wysokości alimentów. Niestety bardzo często sytuacja wygląda tak: prosisz ojca dziecka o pieniądze, a on tłumaczy się, że nie ma środków, bo właśnie stracił pracę lub miał niespodziewane wydatki.

Data dodania: 2010-11-29

Wyświetleń: 2729

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdarza się także, że po prostu cię zbywa.

Najpierw trzeba napisac pozew. Nie jest to trudne więc możesz go sporządzić sama. W danym piśmie należy podać następujące informacje:
-imię i nazwisko dziecka, twoje dane, jako jego ustawowego przedstawiciela oraz adres zamieszkania,
-dane ojca dziecka wraz z jego adresem,
-wartość przedmiotu sporu, czyli sumę alimentów (możesz ubiegać się o alimenty za okres do trzech lat wstecz).
Swoje żądanie musisz oczywiście uzasadnić. Powinnaś krótko opisać swoją sytuację finansową. A takze w jakiej sytuacji znaduje się ojciec dziecka. Pamiętaj, aby zaznaczyć, że prosisz o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność. Jeśli tego nie zrobisz i z pewnych powodów nie stawisz sięna rozprawie, cała sprawa będzie się bardzo odwlekać w czasie. Podpisz na końcu własnoręcznie pozew.
Do twojego pozwu powinnaś dołaczyć:
-odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,
-wyrok rozwodowy lub akt ślubu,
-oświadczenie o uznaniu dziecka lub też wyrok ustalający ojcostwo,
-zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub urzedu pracy jesli pobierasz zasiłek dla bezrobotnych,
-wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto zbierać wszelkie dowody opłat).

Złóż pismo w sądzie opiekuńczym. Pozew składasz w sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich). Możesz wybrać ten, w którego obrębie mieszkasz, lub też sąd właściwy dla miejsca zamieszkania ojca dziecka. Pismo (w dwóch egzemplarzach- jeden dla sądu, drugi dla pozwanego) możesz złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym.

W jakiej wysokości możesz otrzymać alimenty. Przepisy nie określają granic żądanej sumy. Jednak powinnaś do tej sprawy podejść racjonalnie. Gdy wiesz, że ojciec dziecka pracuje w prywatnej firmie, możesz założyć, że ma niezłe zarobki, więc możesz żądać wyższej kwoty. Jeśli jednak jest zatrudniony w państwowej firmie, jego zarobki nie są zbyt wysokie więc nie jest dobrym pomysłem żądać wygórowanych kwot. To sąd ustala alimenty, kierując się oczywiście potrzebami dziecka, jak i zarobkowymi i majątkowymi możliwościami ojca. Jeżeli nie będziesz zadowolona z orzeczenia, możesz odwołać się do sądu okręgowego. Masz na to 14 dni.

Wybierz się do komornika. Niestety wyrok alimentacyjny to dopiero połowa szczęścia. Teraz musisz zrobić wszystko, by przyznane pieniądze nie zostały wyłącznie na papierze. Jeśli więc ojciec dziecka nie chce dobrowolnie płacić trzeba go do tego zmusić. Jak to zrobić?
-najpierw udaj się do firmy, w której pracuje ojciec dziecka i złóż w kadrach prawomocny wyrok. Pracodawca ma obowiązek co miesiąc potrącaćmu z wynagrodzenia określoną prez sąd kwotę. Jesli ojciec dziecka jest rencistą lub emerytem wyrok złóż w ZUS.
-skieruj sprawę do komornika. Wybierz tego, w którego rewirze mieszka ojciec dziecka. Weź ze sobą dowód oraz wyrok sądu. Wniosek o przeprowadzenie egzekucji wypełnisz już na miejscu. Dobrze jest kontaktowac się z komornikiem co jakiś czas w celu ustalenia postępów w danej sprawie. W razie problemów możesz złożyć na niego skargę i domagać się odszkodowania. Masz na to 7 dni, od kiedy dowiedziałaś się zachowaniu danego komornika.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena