Pisząc o coachingu poruszam jego istotę i jaką wartość może dawać. W tym miejscu skoncentruję się na szczególnej roli, jaką w biznesie spełnia wspólnik. Jednocześnie zwracając uwagę na ten aspekt z punktu widzenia coachingu.

Data dodania: 2010-11-27

Wyświetleń: 2108

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tad Witkowicz, który wybudował w Ameryce trzy wielkie biznesy, po czym wprowadził na Wall Street -Nasdaq, zyskując miliard dolarów w akcjach, z pewnością wie o biznesie bardzo, bardzo dużo, i wie co mówi.

Zapytany, czy biznes budować samemu czy ze wspólnikiem, odpowiedział - ze wspólnikiem. Dlaczego? Ponieważ, jak przychodzi taki czas, a zawsze przychodzi taki czas, niczym test – czas wielkiej próby, masz wszystkiego dość i jedno pragnienie – święty spokój. Masz ochotę rzucić interes diabłom na pożarcie. Nie masz sił. Jesteś wypalony, rozgoryczony itd., to właśnie wtedy najbardziej przydaje się wspólnik.

Jakoś, tak się dzieje, że w okresie Twojego kryzysu, wspólnik staje się dla Ciebie i Waszego biznesu wspierającym skutecznie przyjacielem. Przejmując stery dryfującego okrętu. Ma ochotę iść i płynąć dalej, mimo wszystko.

Kiedy kryzys dopada wspólnika, wówczas zamieniacie się rolami, a biznes dalej jest rozwijany.

To jest przykład idealnej wspólnoty interesów. Wspierającej, wznoszącej i wzmacniającej. Jednak większość polskich współ-biznesów pada w obliczu kryzysu. Wówczas rodzi się prawda o relacjach wspólników. Nie czas i miejsce na analizę dlaczego? Choć to też dobry powód, żeby skorzystać z coachingu i wzmocnić więzy współpracy, zaangażowania i wzajemnych relacji.

To w przypadku, kiedy mamy do czynienia z duża firmą, a co ma zrobić, człowiek, mający wizję swojego biznesu, jednak z założenia jego firma wcale nie musi być duża? A co masz zrobić, kiedy masz dużą firmę jednak prowadzisz ją sam?

Prowadzenie firmy, biznesu to spore wyzwanie, spore obciążenie i cały czas potrzebujesz wsparcia. Wsparcie to otrzymujesz najczęściej od wszystkich prawdziwych przyjaciół twojego biznesu, których sam sobie dobierasz. Jednym z nich może być Twój osobisty coach.

Zewnętrzny coach, kiedy świadomie odgrywa taką rolę, a rola ta może być funkcją kontraktu, jest nieocenionym i sensownym rozwiązaniem, korzystnym dla obu stron. Z jednej strony cały czas zachowujesz wszystkie materialne aktywa dla siebie, wszystko jest pod Twoja kontrolą, z drugiej masz niewidzialnego wirtualnego, ale faktycznego wspierającego Ciebie w trudnych biznesowych momentach, wspólnika- niewspólnika.

Prawie każdy z nas ludzi wolałby być samostanowiącym dyrektorem zarządzającym zarówno w swoim życiem, jak w swoim biznesem. Jest to naturalne, jednak nie zawsze możliwe.

Rozwijając siebie i biznes absorbujesz czas. Rodzi się dylemat zgrabnego połączenia i dobrego gospodarowania czasem. Z jednej strony potrzebujesz więcej czasu dla biznesu z drugiej więcej dla siebie, rodziny, przyjaciół.

Tracisz obiektywizm, jednak potrzebujesz być skutecznym. Właśnie wtedy przydaje się osoba mająca dystans do Twoich działań. Wspierający coach modelujący dobre dla Ciebie praktyki. Praktyki dające coraz lepsze efekty, zarówno te ze sfery osobistej jak i zawodowej.

Klienci AMH Coaching stwierdzają, że ważne jest dla nich mieć taką relację. Osobę-coacha, której zaufali. Wiedzą, że otrzymują, bez afiszowania, dyskretne, taktowne, profesjonalne wsparcie.

Kiedy pracujesz z coachem wzrasta Twoja skuteczność. Szybciej znajdujesz rozwiązania. Pewniej pokonujesz kryzysy i ograniczenia.

Doświadczenie i rezultaty podpowiadają mi, że przy dyskretnym udziale dobrego coachingu, zwiększasz swoje możliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena