Nowy, a zarazem najszerszy, jak dotychczas, wymiar uzyskuje kształtowanie jakości w koncepcji kompleksowego zarządzania jakością (TQM), w którego ramach jakość jest traktowana jako integralny element polityki przedsiębiorstwa, a jej kształtowanie znajduje się wśród zadań każdego pracownika. Koncepcj...

Data dodania: 2007-10-12

Wyświetleń: 14074

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowy, a zarazem najszerszy, jak dotychczas, wymiar uzyskuje kształtowanie jakości w koncepcji kompleksowego zarządzania jakością (TQM), w którego ramach jakość jest traktowana jako integralny element polityki przedsiębiorstwa, a jej kształtowanie znajduje się wśród zadań każdego pracownika. Koncepcja TQM, wychodzi poza funkcję sterowania i kontroli jakości, uwzględniając także takie funkcje zarządzania, jak polityka przedsiębiorstwa, planowanie, organizacja, kierowanie personelem i tworzenie warunków do rozwoju zarządzania. Kolejną istotną cechą koncepcji TQM jest kompleksowa orientacja jakościowa wobec klienta. Powiązania między dostawcami i klientami, opierające się na zewnętrznej orientacji na klienta, rzutują także na konkretne działania (etapy pracy) w przedsiębiorstwie. Wdrożone w ten sposób w wewnętrzną strukturę zadań pracowników i w procesy realizacji w przedsiębiorstwie (wewnętrzna orientacja na klienta) zewnętrzne oczekiwania klientów przyczyniają się do poprawy rzeczywistego poziomu i jakości usług logistycznych świadczonych na rzecz klienta. W koncepcji TQM pojęcie jakości traci swoje pierwotne znaczenie i staje się warunkiem zaspokojenia wielorakich i wielowymiarowych potrzeb klientów. ( 3, str. 234-235)
Bliższą interpretację koncepcji kompleksowego zarządzania jakości , w aspekcie trzech składowych samego pojęcia TQM, przedstawiono w tabeli 2.
Pojęcie "Total" w koncepcji jakości odnosi się do integracji wszystkich współpracowników. Nic tylko określone działy, lecz także wszystkie struktury i procesy gospodarowania w przedsiębiorstwie kryją w sobie źródła i możliwości kształtowania jakości. Charakterystyczna dla pojęcia "Quality" w koncepcji TQM jest ponadto orientacja na klienta. Oznacza to, że jakość musi uwzględniać stale rosnące wymagania dotyczące zaspokojenia oczekiwań klientów. Wreszcie pojęcie "Management" podkreśla charakter 'TQM jako koncepcji zarządzania, która może być zastosowana w przedsiębiorstwie przez kształtowanie subsystemów zarządzania sferą jakości, tj. funkcjonalnych subsystemów: polityki, planowania, kontroli, organizacji i rozwoju kadr w omawianej dziedzinie.
Według zasad koncepcji TQM jakość działalności i świadczeń przedsiębiorstwa orientuje się na wymagania klienta. Wymagania te mogą się odnosić zarówno do rezultatów owej działalności, jak i do rodzajów i sposobów, za których pomocą będą oferowane i dostarczane klientowi niezbędne świadczenia.
T - Integracja wszystkich współpracowników
§ Każda czynność w przedsiębiorstwie wpływa na jakość działania§ Wszyscy współpracownicy są odpowiedzialni za jakość produktu i usług § Każdy współpracownik włącza się aktywnie w rozwiązywanie problemów związanych z jakością§ Pełne wykorzystanie specyficznej wiedzy i zaangażowania współpracowników§ Pracownicy znają wpływ swojej pracy na jakość produktu i jakość świadczonej usługi
Q - Orientacja jakościowa na klienta
§ Klient i jego oczekiwania wobec produktu i działalności usługowej znajdują się w centrum pojmowania i kształtowania jakości§ Oczekiwania klientów są zróżnicowane§ Jakość obejmuje wszystkie rodzaje korzyści prowadzące do zadowolenia lub do rozwiązania problemu od strony klienta§ Czynnikami determinującymi jakość są zarówno procesy produkcji jak i wszystkie procesy usługowe związane z produktem§ Funkcjonalne aspekty jakości oraz jej aspekty technologiczne są określane przez odczucia klientów
M - funkcje zarządzania w koncepcji TQM
§ Polityka przedsiębiorstwa w dziedzinie jakości jako funkcjonalny podsystem zarządzania § Planowanie jako funkcjonalny podsystem zarządzania .§ Kontrola jako funkcjonalny podsystem zarządzania§ Organizacja jako funkcjonalny podsystem zarządzania§ Kierowanie personelem jako funkcjonalny podsystem zarządzania§ Rozwój zarządzania (rozwój kadr) jako funkcjonalny podsystem zarządzania.
Wszystko o branży transport ,spedycja ,logistyka ,magazynowanie znajdziecie na stronach portalu easylogistyka, gdzie ponadto do waszej dyspozycji pozostanie bezpłatna giełda transportowa, ogłoszenia transportowe , forum logistyczne , euro 2012 , forum transportowe, baza firmy transportowe , firmy logistyczne i firmy spedycyjne. Wszystko dotyczące tematyki samochody , pkp, samoloty, statki, pociągi itd.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena