Naszemu społeczeństwu brakuje inteligencji finansowej. Finansowe IQ określa Twoją zdolność do zarządzania Twoimi finansami. Im masz większe finansowe IQ tym:
- rozsądniej planujesz wydatki
- więcej zarabiasz
- lepiej planujesz budżet
Dzięki swojej inteligencji finansowej masz o wiele większe szanse na sukces w sferze swoich finansów osobistych.
Celem tego artykułu jest wzbogacenie Twojej finansowej wiedzy o metody oszczędzania. Jest to potężna broń w bogaceniu się jeśli potrafi się z niej rozsądnie korzystać. Większość zamożnych ludzi z pewnością by przyznała, że gdyby nie oszczędzali swojego majątku to droga do ich bogactwa była by o wiele dłuższa.
Czym więc jest oszczędzanie?
Oszczędzanie jest odkładaniem części swoich dochodów na przyszłość. Oszczędzanie to bycie świadomym swoich finansów. Innymi słowy to zrezygnowanie z zakupu danego produktu bądź usługi na rzecz swojej przyszłości.
Czy warto oszczędzać?
Jest wiele powodów decydujących o skuteczności oszczędzania. Jednym z nich jest to, że nie potrafimy przewidywać przyszłości lub chociażby takich sytuacji jak:
- choroba
- niespodziewany remont
- prezent dla dziecka
- kryzys gospodarczy
- i wiele innych.
Nigdy nie wiadomo co przyniesie jutro. Oszczędzanie to pewne i bezpieczne spojrzenie w przyszłość.
Jak dużo można zarobić na oszczędzaniu?
Wyobraźmy sobie pana Kowalskiego, który zarabia 2000 zł. netto. Pan Kowalski postanowił co miesiąc odkładać do skarbonki 10% swoich miesięcznych dochodów, a ponieważ Pan Kowalski był wyjątkowo sumienny i swoje pieniądze odkładał do skarbonki nieprzerwanie przez 30 lat to przechodząc na emeryturę uzbierał nie mały majątek 200zł. X 12 X 30 = 72000zl. Za co wynagradzając siebie za wytrwałość kupił sobie wymarzony samochód. A to wszystko dlatego, że sumiennie odkładał pieniądze przez 30 lat odkładając tylko 10% swoich dochodów.
W oszczędzaniu najprzyjemniejsze jest to, że z małych pieniędzy robią się kilku cyfrowe potężne sumy. To wszystko jeśli chodzi o oszczędzanie w teorii. Aby dowiedzieć się co konkretnie możesz zrobić by mieć więcej pieniędzy dzięki ich odkładaniu a w dodatku być bardziej skutecznym niż Pan Kowalski pomyśl o Swoim Programie Inwestycyjnym