W ostatnich miesiącach możemy zauważyć znaczący wzrost zainteresowania technologiami interaktywnymi. Firmy decydują się na inwestycje w kreacje interaktywne ze względów prestiżowych, estetycznych, technologicznych, lecz głównym wyznacznikiem decyzyjnym jest ich skuteczność przekazu.

Data dodania: 2010-10-11

Wyświetleń: 2093

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wg raportu Dynamic Logic reklama interaktywna jest bardziej opłacalna niż jej tradycyjny odpowiednik, choć w Polsce możliwości interakcji z klientem nie są jeszcze do końca wykorzystywane. Niemniej jednak polski rynek reklamy ciągle się uczy, przyswaja zachodnie wzorce z lepszym bądź gorszym skutkiem (słaby poziom kampanii mailingowych, często ograniczający się do spamu). Ewoluuje w stronę narrowcastingu, stopniowo odchodząc od masowego audytorium, koncentrując się na wybranych odbiorcach, czy danym segmencie. Dużą rolę odgrywają tu nowoczesne „maszynki” reklamy takie jak min. interaktywne nośniki informacji. Jak to wygląda w praktyce? Co stanowi o sile interaktywnego spotu?

Dokonując oceny interaktywnych nośników reklamy, wyróżnić należy zasadnicze cechy tych produktów:

Innowacyjność – należy przez to rozumieć nie tyle same urządzenia, co nowatorską formę przekazu. Użycie technologii reagującej na ruch ciała, gałek ocznych czy dotyk w przekazach informacyjnych to wciąż w Polsce dyscyplina raczkująca, niemniej jednak o olbrzymim potencjale.

Unikalna Forma - każda kreacja interaktywna charakteryzuje się innym stylem, w zależności od motywu przewodniego, wizualizacji, systemu audio, oprawy efektów czy użytej technologii. Brak określonego szablonu sprawia, że każda produkcja interaktywna jest niepowtarzalna i zindywidualizowana do reklamodawcy. Możliwość wykorzystania zdjęć, prezentacji, filmów, gier i innych elementów daje szeroki wachlarz optymalizacji kreacji wedle własnych potrzeb.

Adaptacja technologii – elastyczność rozwiązań i szerokie możliwości instalacji systemów interaktywnych są dużym atutem nośników interaktywnych. Łatwość dopasowania nośników reklamy do podłoża i otoczenia poszerza możliwości wykorzystywania tych systemów. Przykładowo może być to każda podłoga, ściana, stół, lub inny obiekt płaski, na którym wyświetlona zostanie projekcja. Jednym z nielicznych ograniczeń jest światło dzienne, które powinno być zredukowane w takim stopniu, by projekcja była w pełni widoczna dla odbiorców.

Interakcja z klientem – produkty interaktywne „zaczepiają” klientów dynamiczną animacją oferując im możliwość wpływania na przekaz w zależności od ich gestu, ruchu, spojrzenia. Z jednej strony są doskonałym wabikiem na klientele, która docenia nową technologię, z drugiej angażują, bawią, nawiązują dialog.

Na uwagę zasługuje fakt, który dla mnie jest szczególnie ważny, a więc zmiana odbiorcy przekazu z biernego, obojętnego na aktywnego i w pełni zaangażowanego uczestnika spotu interaktywnego. To odbiorca wykonuje pierwszy ruch, on decyduje czy skorzysta z przekazu jak również decyduje o informacjach, które go interesują, np. za pomocą palca może wybrać na ekranie dotykowym interesujące go zakładki, artykuły, animacje itd. Innym znanym mi przykładem może być ściana multimedialna, gdzie za pomocą ruchu ręki klient ma możliwość zapoznania się w funkcjonalnością telefonu komórkowego. Prosty interfejs oraz intuicyjne sterowanie ciałem to ważny element zarówno od strony reklamodawcy jak i reklamobiorcy.

Skuteczność - jest to podstawowy parametr decydujące o wyborze rodzaju i formy reklamy. Badania skuteczności przeprowadzone przez Business Process Institute Sp. z o.o potwierdziły wyjątkową skuteczność interaktywnych nośników reklamowych.
Pogłębione badania potwierdziły, iż połączenie podłogi i on-screenu pozwala na kontakt wybitnie jakościowy – widzowie zapamiętywali nie tylko markę i produkt, ale także hasła kampanii i wspomagające przekazy reklamowe. Badania potwierdziły także, iż reklama interaktywna, w podobny sposób do on-screena uniwersalnie trafia do wszystkich grup wiekowych i posiada rekordową akceptowalność: 80,6% widzów podchodzi do reklamy interaktywnej z entuzjazmem.

Potencjał – technologie interaktywne mają za zadanie nie tylko silnie komunikować, lecz również dostarczać  pozytywnych wrażeń wpływających na nasz zmysł estetyki. Dialog za pomocą dłoni, nóg, oczu, palców to dopiero początek narodzin nowej interaktywnej reklamy. Wykorzystywanie systemów interaktywnych może mieć miejsce w branży medycznej (interaktywne ćwiczenia dla osób potrzebujących stałej rehabilitacji, lub służyć integracji pacjentów), edukacji (interaktywne krzyżówki – gdzie za pomocą palca uzupełniamy odpowiednie hasła poprzez rysowanie liter, interaktywne quizy – gdzie odpowiadamy na pytania za pomocą ruchu rąk lub nóg), rozrywce (wykorzystanie rozwiązań technologii dotykowej w grach komputerowych, gdzie zamiast myszki używamy palca – bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla miłośników gier strategicznych). Wykorzystanie urządzeń interaktywnych i dotykowych jest ograniczone tylko naszą wyobraźnią.

Prestiż – ma wielkie znaczenie dla szanujących się firm, które inwestując w nowe technologie podkreślają walory danej lokalizacji i dostarczają rozrywki.

Podsumowując, produkty interaktywne niezależnie od swojego przeznaczenia są atrakcyjnym produktem na rynku, który jest chłonny nowych rozwiązań informatycznych. Pomimo iż na rynku polskim działa tylko jeden producent multimedialnych nośników, to oferowane urządzenia interaktywne są dość zróżnicowane.

My, klienci różnych sieci, instytucji, firm, sklepów, oczekujemy niebagatelnego przekazu, i nie w formie zasypywania  nieistotnymi dla nas informacjami. Jako konsumenci powinniśmy zawsze mieć wybór i możliwość akceptacji lub odrzucenia przekazu reklamowego. Jako klienci domagamy się ciekawego przekazu, opartego o jasne i treściwe dla nas informacje. Degradacja reklamy w ostatnich latach uległa wyraźnej intensyfikacji. Ma to przełożenie na jakość i wartość nie tylko spotów, lecz także naszego biernego i niechętnego stosunku do reklamy.

Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłem temat produktów interaktywnych, które niewątpliwie są światełkiem w tunelu w dobie natarczywej, bezbarwnej i często nikomu niepotrzebnej reklamy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena