Andrzejki obchodzi się w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja, czyli 29/30 listopada. To czas uważany za magiczny i dlatego przeznaczono go na wróżby.

Data dodania: 2010-09-30

Wyświetleń: 1279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Początkowo były obchodzone wyłącznie przez panny gdyż dla chłopców były „katarzynki” Niemniej jednak w dzisiejszych czasach impreza andrzejkowa przeznaczona jest dla wszystkich. Nie zapominajmy jednak o tym, że to panieńskie święto, a wróżby dotyczą głównie przepowiedni małżeństwa. Prawdopodobnie wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji.

Z kolei inne teorie wskazują na starogermańskie wierzenia, które były związane z bogiem płodności, bogactw oraz miłości. Natomiast w Szkocji główna impreza to andrzejki, jest bardzo hucznie obchodzona. Jednakże dopiero pierwsze udokumentowane wzmianki o andrzejkowych wróżbach w naszym kraju pochodzą z 1557 roku. Cóż więcej, otóż w czasie imprezy andrzejkowej zazwyczaj bawimy za pomocą wróżb. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Z kształtu cienia rzucanego przez figurkę na ścianę odczytuje się przyszłość.

No tak, a co z niechcianą wróżbą? Należy wtedy szybko pozbyć się woskowego odlewu. W związku z tym powinno się ją zawinąć w chustkę i zakopać. Według legend najlepszym miejscem jest rozstaj dróg, a czasem – północ, a jeśli nie ma w pobliżu takiego miejsca to chociaż z daleka od domu. Podobno czar pryśnie i wróżba nie będzie działać. Do innych, równie znanych zabaw należy wyścig butów, obieranie jabłka i rzucanie skórką, papierowe serce z imionami czy wybór fanta ukrytego pod talerzem. Jednakże panowie nie powinni raczej uczestniczyć w zabawach, ale stosować bardziej racjonalne metody zdobywania uwagi partnerek.



Licencja: Creative Commons
0 Ocena