Jesień to czas przemian w przyrodzie. Spadają liście z drzew, ptaki wędrowne odlatują na południe, wiele zwierząt gromadzi zapasy jedzenia – także w postaci sadła pod skórą. W klimacie umiarkowanym wszystkie ssaki tracą letnie owłosienie. Wśród nich, także ludzie. 

Data dodania: 2010-09-24

Wyświetleń: 2761

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dowiedz się, dlaczego wypadanie włosów jesienią nie oznacza jeszcze groźby łysiny.Włosy podlegają naturalnej „cyrkulacji”. W każdym mieszku włosowym nowy włos wypycha stary, ma fazę wzrostu, która po pewnym czasie ustaje. Po fazie spoczynku włos obumiera, po czym wypada. Jeśli skóra głowy jest zdrowa, ta cyrkulacja trwa niezakłócenie całymi latami. Jesienią światło słoneczne słabiej stymuluje nasz układ hormonalny, dlatego włosy wypadają intensywniej, niż w innych porach roku. Ale jest to proces ograniczony. Nie obawiaj się zatem, że po złotej polskiej jesieni Twoja głowa będzie łysa jak klon w styczniu!

Co zrobić, by nie osłabiać włosów?

Mocne włosy lepiej trzymają się głowy. Ta prawda jest oczywista. Możesz więc pomóc im zachować witalność poprzez unikanie trwałej ondulacji, dekoloryzacji, farbowania i ciężkich lakierów, nawijania na wałki, oraz stylizacji „na gorąco”. Czy jest coś, co wolno robić jesienią z włosami? Oczywiście! Rozczesywanie i szczotkowanie a także delikatny masaż skóry głowy w ciągu dnia lub nieco bardziej energiczny podczas mycia jej szamponem sprawi, że powierzchnia skóry będzie lepiej ukrwiona. Nie obawiaj się wypadających przy tym włosów – one i tak powinny już ustąpić miejsca nowym.

Kiedy zachować ostrożność? Symptomy nadmiernego wypadania włosów.

Istnieje prosty test na określenie, czy Twoje włosy wymagają szczególnej kuracji. Najpierw przygotuj białą kartkę. Nie jest ona konieczna, jednak znacznie pomoże uzyskać dokładny wynik. Przeczesz włosy wyprostowanymi palcami dłoni od nasad po końce. Jeśli jakieś włosy zostały na Twojej dłoni – odłóż je na kartkę. Powtórz tę czynność jeszcze pięciokrotnie, za każdym razem zmieniając część głowy. Ile włosów widzisz na kartce? Jeśli mniej niż 10 – Twoje włosy są bardzo mocne, nie musisz się niczego obawiać. Jeśli od 10 do 15 – przeżywasz właśnie okres sezonowego wypadania włosów. Możesz rozejrzeć się za suplementem diety zawierającym witaminy, preparatami na bazie skrzypu, pokrzywy lub czarnej rzepy albo zastosować odżywkę do włosów. Jeśli włosów wypadło ponad 15 – koniecznie rozejrzyj się za silnie działającym środkiem przeciwko wypadaniu włosów, lub skonsultuj się z dermatologiem.

W takiej sytuacji stres jest złym doradcą – choćby dlatego, że sam może intensyfikować łysienie. Naprawdę, nie warto się przejmować – jest tak wiele kuracji dla wypadających włosów, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dzięki nim, wypadanie włosów można ograniczyć do poziomu, który zapewni ich zdrowy wzrost i odbudowę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena