Futrzane i skórzane odzież, obuwie i dodatki mają zawsze swoich zażartych przeciwników, ale i miłośników. Osoby nie popierające wyrobów tego typu powołują się na prawa zwierząt – twierdzą, że nie powinny być one zabijane jedynie dla zaspokojenia naszego gustu. 

Z drugiej strony wyrabianie ubrań, butów i innych części garderoby z produktów pochodzenia zwierzęcego jest częścią naszej kultury. Produkty tego rodzaju są naturalne i zdrowe, świetnie też się noszą. No i części konsumentów bardzo się podobają – naturalna skóra czy futro to oznaka prestiżu i elegancji. Na szczęście dziś możemy pogodzić te dwie tendencje, dzięki coraz większej popularności skór i futer ekologicznych, czyli po prostu imitacji produktów pochodzenia zwierzęcego wykonanych ze sztucznych włókien. Nie mają one co prawda takich właściwości, jak produkty naturalne – nie „oddychają”, inaczej zachowują się w zetknięciu z wodą itp. Są jednak łudząco podobne do prawdziwych, więc możemy zaspokajać swoje upodobanie do skórzanych butów, torebek czy rękawiczek bądź futrzanych etol bez wyrzutów sumienia, że jesteśmy przyczyną śmierci i cierpień zwierząt.

            Skórzana odzież i dodatki (w tym przede wszystkim skórzane torebki) stanowią dla wielu osób wyznacznik statusu i elegancji. Rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie prawdziwą damę w butach czy z torebką z materii… Przynajmniej na niektóre okazje skórzana torebka wydaje się konieczna. Skóra jest bardzo uniwersalnym materiałem – można ją przygotowywać na wiele sposobów, osiągając różnorodny efekt. Najogólniej możemy podzielić torebki skórzane na wykonane ze skóry błyszczącej, matowej lub zamszu. Można też lakierować powierzchnię skóry, aby uzyskać oszałamiający efekt. Skóry naturalne można również barwić na dowolny kolor – tak samo możliwe jest uzyskanie każdego odcienia tzw. skóry ekologicznej. Dzięki temu szyje się obecnie torebki we wszystkich kolorach tęczy, co pozwala dopasować je do każdego stroju i do indywidualnych upodobań konsumentki. Najczęściej jednak wyroby takie mają kolor przypominający niebarwioną skórę naturalną – to dowód na to, jak bardzo podobają nam się takie właśnie artykuły.

            Nosząc torebkę, która jest wykonana (lub idealnie udaje) ze skóry naturalnej, czujemy się jak damy z poprzednich epok, kiedy nikomu nie śniło się o imitacjach naturalnych substancji. Podobny efekt daje zastosowanie w torebkach ozdób z futerka – jest to wyraźne nawiązanie do ich pierwotnego pochodzenia. Ubranie dopasowane do torebki tego typu idealnie nadaje się na sezon jesienny – robi się chłodniej, więc chętnie otaczamy się tak solidnymi materiałami jak skóra i futro, a zarazem przypominamy sobie o bardziej dzikim i nieubłaganym obliczu natury, której jesteśmy częścią. I chociaż większość z nas nie wyruszy na polowanie, jak czyniły dawne damy, możemy choć w tak symboliczny sposób przeżyć relacje ze światem przyrody.

            Jeśli więc chcesz poczuć się jak angielska Lady na Wyścigach w Ascott czy polowaniu na lisa, pomyśl o skórzano-futrzanym image’u na jesień. Zapewnisz sobie elegancję i szyk w najlepszym stylu, zaś takie zbliżenie do natury może zachęcić Cię do spędzania większej ilości czasu na powietrzu. W swojej skórzano-futerkowej kreacji będziesz pięknie wyglądać w jesiennym parku lub na wycieczce za miastem. Pocieszające jest to, że żadne zwierze nie musi już oddać życia za Twoją kreację: futro z norek, buty z krokodyla czy torba z cielęcej skórki mogą być „naturalne”, czyli tak naprawdę… sztuczne. Ten paradoks ma jeszcze jedną dobrą stronę, o której nie należy zapominać: wyroby ze skór i futer ekologicznych są znacznie tańsze od tych naprawdę wykonanych z produktów zwierzęcych. Możesz więc jednocześnie ocalić zwierzaka i… stan swojego konta. Idą chłody – zafunduj sobie futrzaną torbę, botki, kurtkę czy kamizelkę – te dodatki będą z pewnością modne i twarzowe.

Licencja: Creative Commons