Ministerstwo finansów przygotowało nowe „sposoby” na podatników. Pewnie niektórych zaskoczyły wiadomości podawane ostatnio w prasie o tym, że inspektorzy podatkowi, a także kontrolerzy skarbowi dostaną do dyspozycji pociski niepenetracyjne i środki powodujące niewładność niektórych organów ciała.

Data dodania: 2010-09-17

Wyświetleń: 1735

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spokojnie jednak, bo uczciwi podatnicy nie muszą się obawiać nowych narzędzi urzędników. Ciekawe tylko czy ci ociągający się z podatkami muszą ? A może jest to kolejny pomysł na wyciskanie z podatników pieniędzy tak, aby przyszłoroczna dziura budżetowa nie była większa od oczekiwań.

Rząd już przygotował projekt rozporządzenia w sprawie środków przymusu bezpośredniego jaki mogą stosować pracownicy kontroli skarbowej i jej inspektorzy. Lista  działań jakie mogą podjąć pracownicy tej instytucji powinna budzić strach i przerażenie wśród nieuczciwych podatników. Oprócz technik obrony i ataku wręcz, mogą oni użyć kajdanek, paralizatorów czy siatek obezwładniających. Do tego dochodzi możliwość użycia pałek służbowych, a żeby zatrzymać pojazd poruszający się na ulicy, również kolczatek drogowych. W ten sposób będą oni mogli zatrzymać przestępcę podatkowego, bądź też obronić się przed atakiem ze strony agresywnego podatnika.

Podatnicy z reguły nie wiedzą o tym ale powyższa lista działań i środków przymusu to lista która obowiązuje już od dawna. Nowym pomysłem jest natomiast pozwolenie na użycie niepenetracyjnych pocisków wystrzeliwanych z broni palne a także możliwość stosowania środków ogłuszających i powodujących łzawienie.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że poszczególne środki będą dostosowane do zachowania konkretnej osoby. Nowa możliwość czyli pociski niepenetrujące mogą być stosowane jedynie do osób zachowujących się agresywnie, posługujących się niebezpiecznym narzędziem lub bronią palna. Pociski takie według urzędników są zdecydowanie mniej ryzykowne jeżeli chodzi o uszkodzenie ciała czy utratę życia i zdrowia.


Projekt zakłada też ograniczenia w użyciu pałki służbowej wobec osoby stawiający bierny opór. Inspektorzy nie mogą użyć tej pałki w takie części ciała jak głowa, szyja i brzucha także szczególnie wrażliwe części ciała. Nie będą mogli też na te części ciała zakładać blokad i dźwigni.

Ministerstwo przygotowało dla swoich pracowników liczne szkolenia z zasad i zastosowań wszystkich środków przymusu bezpośredniego. Miejmy zatem nadzieję, że dodatkowe narzędzia zostaną użyte zgodnie z zasadami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena