0
głosów
- +

Jaka jest Twoja pamięć?

Autor:

Aktualizacja: 27.09.2007


Kategoria: Rozwój Osobisty / Samodoskonalenie


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 4101 razy czytane
  • 7 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

Przetestuj swoją pamięć.


Bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz, w swojej pracy, w swoim wolnym czasie, zawsze i wszędzie używasz swojego mózgu. Czegokolwiek nie robiłeś, robisz, czy będziesz robić, zawsze potrzebujesz do tego w pełni sprawnego mózgu. Bez tego człowiek nie jest człowiekiem.

Sprawne funkcjonowanie naszego mózgu często utożsamiamy ze sprawną pamięcią. Nic dziwnego, gdyż już w starożytności czyniono identycznie. Większość z nas słyszało już po wielokroć o niesamowitych możliwościach samego człowieka, a zwłaszcza jego mózgu / umysłu. Przyjmuje się, że człowiek w czasie swojego życia wykorzystuje zaledwie ułamek swoich możliwości: 1%, 10%, albo 15%. Nie ważne ile to jest dokładnie, ale ważne jest pytanie: JAK TO WYGLĄDA U CIEBIE?

Jak oceniasz swoją pamięć? Genialna, bardzo dobra, dobra, przeciętna, normalna, słaba, czy po prostu zła? Uważasz się za osobę ze sprawną i dobrą pamięcią, czy też niekiedy masz „drobne” kłopoty z pamiętaniem o pewnych rzeczach?

Twoja samoocena powinna się sprowadzić do ustalenia, czy masz jakiekolwiek trudności z zapamiętywaniem, przetwarzaniem oraz przypominaniem sobie nowych informacji?

Czymkolwiek się zajmujesz, czy to w czasie pracy, czy poza nią, to zawsze i wszędzie potrzebujesz informacji. W końcu żyjemy w świecie informacji i obecnie wygrywa ten, kto posiada najwięcej informacji i potrafi je odpowiednio wykorzystać.

Zbierając cały czas nowe informacje, trzeba sobie w pewnym momencie powiedzieć: dosyć, mam już ich wystarczająco dużo. Pora teraz je wykorzystać. Wtedy człowiek spostrzega, że potrzebuje ich coraz więcej oraz zaczyna rozumieć doskonale, że w świecie skomplikowanej i nieustannej zmiany, wczorajsze informacje dzisiaj już nie wystarczą. Trzeba ciągle zdobywać nowe, aby być na bieżąco.

Stojąc w obliczu ciągle rosnącej ilości informacji do przyswojenia, stajemy się bardzo łatwym celem dla tzw. zalewu informacji, czyli sytuacji, w której nie potrafimy z dostępnych nam informacji wyselekcjonować tych, które są nam aktualnie potrzebne. Zwykle kończy się to w ten sposób, że przyswajamy kompletnie nie przydatne nam informacje. Jest to zjawisko powszechne, które jest i będzie. A właśnie, co będzie dalej? Prawo Moore`a będące wyznacznikiem epoki informacji, w której żyjemy, mówi, że ilość dostępnych informacji na świecie ulega podwojeniu, co 18 miesięcy. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że w twojej pracy za półtora roku będziesz potrzebował dwa razy więcej informacji, aby normalnie pracować. Mniej więcej tyle, że będzie dwa razy więcej informacji do przyswojenia w dwa razy mniejszej ilości czasu.

W takiej sytuacji bardzo łatwo o chaos i zawrotną, bezmyślną gonitwę myśli w twojej głowie, a to może oznaczać zawodową i często także prywatną klęskę.

Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Rozwiązaniem tym, jest umiejętność szybkiego czytania oraz znajomość technik zapamiętywania. Szybkie czytanie gwarantuje zdolność szybkiego i umiejętnego wyszukiwania potrzebnych informacji oraz szybkiego ich przyswajanie, a znajomość technik zapamiętywania umożliwia trwale zapamiętanie wszystkich tych informacji, które aktualnie są lub mogą być dla Ciebie potrzebne w przyszłości oraz przypomnienie ich sobie w dowolnie wybranym momencie.

Umiejętność szybkiego czytania będziesz mógł zdobyć poprzez lekturę ebook`a pt. „Szybkie czytanie dla wytrwałych”. A znajomość technik zapamiętywania zdobędziesz korzystając z ebooka pt. „Szybka nauka dla wytrwałych”.

TEST

Zapraszam Cię teraz na mały eksperyment. Poniżej znajduje się proste ćwiczenie, które ma za zadanie uświadomić Ci, jak ważna i potrzebna w twoim, indywidualnym przypadku, jest znajomość technik pamięciowych.
Zauważ, że w ciągu roku wychodzi na polskim rynku wydawniczym ponad 30 tysięcy nowych tytułów. Każdego dnia w twoim kiosku pojawia się kilkanaście gazet z codziennymi, najnowszymi wiadomościami. Dodaj do tego wszystkie tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, a otrzymasz potężną dawkę informacji, które w większym lub mniejszym stopniu są Ci potrzebne do różnych rzeczy. Czy jesteś w stanie to wszystko opanować, przyswoić i wykorzystać na własny użytek? Zaraz się przekonamy.

TEST PAMIĘCIOWY numer 1

Załóżmy, że wybierasz się na zakupy. Masz do kupienia kilka rzeczy. Zapisałeś je sobie w formie listy. Twoje zadanie, to zapamiętać wszystkie przedmioty na liście w dokładnie takiej samej kolejności w jakiej je zapisano. Możesz na to poświęcić maksymalnie kilka minut 2-3.

Poniżej znajdziesz tą listę. Nie śpiesz się. Postaraj się zapamiętać ją najlepiej jak potrafisz.

LISTA ZAKUPÓW

- MAKARON
- ROWER
- BANANY
- PROSZEK DO PIECZENIA
- BUTELKA CZERWONEGO WINA
- GŁÓWKA KAPUSTY PEKIŃSKIEJ
- SZNURÓWKI
- ADIDASY
- SZALIK
- KREM DO GOLENIAZanotuj czas, jaki zajęło Ci zapamiętanie powyższej listy zakupów. Teraz zrób sobie 10 – 15 minutową przerwę i wróć do czytania.

===============================

Po przerwie, wypisz na czystej kartce papieru wszystkie zapamiętane elementy listy zakupów i porównaj ją z oryginałem. Sprawdź czy twoje odpowiedzi są poprawne, czy nie oraz zanotuj ilu udzieliłeś poprawnych odpowiedzi.

Obliczysz teraz samodzielnie ile jesteś w stanie zapamiętać elementów z 10 elementowej listy zakupów.

Zastosuj następujący wzór:


Liczba udzielonych poprawnych odpowiedzi podzielona przez liczbę wszystkich możliwych odpowiedzi i pomnożona przez 100%.

W naszym przypadku: było 10 możliwych odpowiedzi. Jeśli napisałeś poprawnie np. tylko jeden element listy sprawdź teraz swój uzyskany wynik, to stopień zapamiętania obliczymy następująco: 1 liczba poprawnych odpowiedzi : 10 liczba możliwych odpowiedzi x 100% = 10%.

To był pierwszy test. Nie zastanawiaj się teraz nad uzyskanym wynikiem, ale od razu przejdź do następnego.

TEST PAMIĘCIOWY numer 2

Zasady podobne, jak poprzednio. Poniżej znajdziesz pięć numerów telefonów do różnych osób. Twoje zadanie to zapamiętać wszystkie numery bez ich zapisywania w ciągu maks. 3 minut.

Poniżej znajdziesz tą listę. Nie śpiesz się. Postaraj się zapamiętać ją najlepiej jak potrafisz.

LISTA NUMERÓW

- 687 98 15 - MAMA
- 305 861 204 - LEKARZ
- 067 4218 55 49 - STEFAN
- 379 202 86 48 - SKLEP SPOŻYWCZY
- 854 2549 4558 - ŻONA


Teraz tylko z pamięci odpowiedź na następujące pytania:

- Podaj numer do Stefana.
- Do kogo należy numer: 305861204?
- Jaki jest telefon do sklepu spożywczego?
- Jaki jest telefon do mamy?
- A jaki jest telefon do twojej żony?

Oblicz teraz procent poprawnych odpowiedzi. Zastosuj poniższy wzór:

Liczba udzielonych poprawnych odpowiedzi podzielona przez liczbę wszystkich możliwych odpowiedzi i pomnożona przez 100%.

===============================

To był właśnie drugi test. Nie zastanawiaj się teraz nad uzyskanym wynikiem, ale od razu przejdź do następnego.

TEST PAMIĘCIOWY numer 3

Poniżej znajdziesz kilka dat. Spróbuj je zapamiętać.

- 972 - Bitwa pod Cedynią
- 10 czerwca 1525 - Hołd pruski
- 1504 - Sejm piotrkowski
- 18 września 1454 - Klęska pospolitego ruszenia pod ChojnicamiTeraz tylko z pamięci odpowiedź na następujące pytania:


- W którym roku miał miejsce pokój piotrkowski?
- Podaj dokładną datę hołdu pruskiego?
- Kiedy miała miejsce klęska pospolitego ruszenia pod Chojnicami?
- W którym roku odbyła się bitwa pod Cedynią?

Oblicz teraz procent poprawnych odpowiedzi. Zastosuj dobrze Ci już znany poniższy wzór:

Liczba udzielonych poprawnych odpowiedzi podzielona przez liczbę wszystkich możliwych odpowiedzi i pomnożona przez 100%.

===============================

To był trzeci test. Nie zastanawiaj się teraz nad uzyskanym wynikiem.

WYNIK TESTU, czyli GDZIE JESTEŚ DZISIAJ?

We wszystkich 3 testach mogłeś uzyskać max. 19 punktów każda poprawna odpowiedź na pytanie testowe, to 1 punkt. Sprawdź teraz jak prezentuje się twój wynik na poniższej skali:

Liczba wszystkich poprawnych odpowiedzi:

Poniżej 6 = Bardzo źle
6 - 7 = Źle
8 - 10 = Przeciętnie
11 - 13 = Ponadprzeciętnie
14 - 15 = Umiarkowanie dobrze
16 - 17 = Dobrze
18 - 19 = Bardzo dobrze

Jeżeli jesteś przeciętnym użytkownikiem swojego mózgu, to udzieliłeś ok. 6 poprawnych odpowiedzi na wszystkie 19 pytania testowe.

Teraz samodzielnie odpowiedź sobie na jedno, bardzo ważne pytanie:

Czy ze swoim wynikiem, a co za tym idzie ze swoimi aktualnymi umiejętnościami pamięciowymi, jesteś w stanie ogarnąć i przetrawić w jakiś sensowny sposób te wszystkie zalewające Cię informacje?

UŚWIADOMIŁEŚ SOBIE WŁAŚNIE, ŻE...

Skoro doczytałeś do tego miejsca, to z pewnością zdajesz sobie już sprawę, jak ważna, jest znajomość zasad, praw i technik używania własnej pamięci i wiesz także, że TY na razie tej umiejętności nie posiadasz. Z tego wyciągnąć można prosty wniosek, że chcesz to zmienić i to jak najszybciej. Chcesz i musisz.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy ja naprawdę mogę zacząć używać swojej pamięci we właściwy sposób, to znaczy: szybko i sprawnie?

Znam doskonale te rozterki. Skąd? Sam przechodziłem przez ten proces. Znalezienie pozytywnej odpowiedzi kosztowało mnie naprawdę dużo i to pod każdym względem. Jednak, kiedy już miałem w garści tą odpowiedź, wszystko poszło gładko. Wiesz już, jaka to odpowiedź, prawda?

JA TO ZROBIŁEM!

Jestem samoukiem. Moja wiedza na temat sposobów używania własnej pamięci pozwala mi racjonalnie wykorzystywać swój czas do nauki dokładnie tego, czego ja chcę oraz szybko przyswajać sobie te wiadomości, które wymagają ode mnie okoliczności. Ten fakt pozwala mi być na bieżąco z najnowszymi informacjami i trendami, a ponadto daje mi możliwość wyboru czytanych tekstów, bo zawsze wiem, że mogę do czegoś wrócić i szybko przyswoić sobie jakieś informacje, jak tylko okaże się to dla mnie potrzebne. Dzięki temu nie daję się ogłupić zalewowi przypadkowych informacji.

JAK TO ZROBIŁEM?

Jak to osiągnąłem? Bardzo prosto. Wytyczyłem sobie swój osobisty cel, jakim było poznanie wszelkich możliwych technik pamięciowych i zacząłem trenować. Mam na myśli taki sam trening, jak w sporcie. Dlaczego? Właściwe używanie własnego mózgu, to umiejętność. A każda umiejętność ma to do siebie, że nie wykonywana zanika. Z drugiej strony, to właśnie z nią najlepiej sprawdza się stare powiedzenie, że trening czyni mistrza.

No dobrze, ale skoro trening, to muszą być i ćwiczenia. Tak, to prawda. Jakie ćwiczenia robiłem? Nie pierwsze lepsze, ale ściśle określony ich rodzaj, gdyż tylko to dawało mi rezultaty, jakich potrzebowałem.

Co powiesz na ebook wypełniony po brzegi tego typu ćwiczeniami? Co powiesz na publikację, która gwarantuje Ci wypracowanie w sobie umiejętności szybkiej nauki na poziome, który twoje otoczenie uzna za mistrzostwo świata? Jeśli chcesz wiedzieć, więcej to wejdź na http://szybka-nauka.zlotemysli.pl/sygnet i zacznij prawdziwy kurs szybkiej nauki.

--
Zobacz na czym polega naprawdę szybka nauka

Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów

Paweł Sygnowski

Podobał Ci się artykuł?
0
głosów
- +

Brak polemik/poparćPodobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.
Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij