Sprawiają, że skóra nie jest jednolicie gładka, krępują nas, gdy odsłaniamy ciało. Rozstępy to zmora większości kobiet. Można z nimi wygrać! Warto zapoznać się z mechanizmem ich powstawania, by opracować mądrą taktykę walki.

Data dodania: 2010-09-07

Wyświetleń: 1493

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozstępy to podłużne, wrzecionowate blizny, które powstają w skutek zerwania osłabionych włókien kolagenowych w skórze właściwej. Komórki odpowiedzialne za produkcję tej sieci, zwane fibroblastami, ulegają nieraz upośledzeniu (na przykład z powodu źle dobranej diety, lub zmian hormonalnych) i wytwarzają włókna o zbyt niskiej elastyczności i odporności na rozciąganie.

W okresach silnego wzrostu ciała zdarza się, że kolagen nie wytrzymuje napięcia skóry i pęka, pozostawiając nabrzmiałe, czerwone blizny, czasem pojedyncze, najczęściej jednak w grupach po kilka ustawionych równolegle. Dlatego przed rozstępami warto zabezpieczać się szczególnie w wieku nastoletnim, gdy nasze ciało szybko nabiera dorosłych kształtów, w okresie ciąży, a nawet wtedy, gdy planujemy sprowokować bardzo szybki przyrost tkanki mięśniowej (warto zadbać wtedy o skórę pokrywającą mięśnie ud i bicepsy, gdyż tam przyrost objętości mięśni jest stosunkowo szybki i obfity). Osoby, które mają tendencję do wahań masy ciała powinny stale kontrolować elastyczność skóry. Warto również pamiętać, że rozstępy zagrażają nie tylko wtedy, gdy nasze ciało obrasta w dodatkowe kilogramy, ale i wtedy, gdy gubimy zbędny brzuszek. Mądre odżywianie jest więc podstawą naszego zdrowia, o czym nie należy nigdy zapominać.

U osób z genetycznymi skłonnościami do rozstępów, o wyjątkowo kruchej skórze zauważono rozstępy pojawiające się na skutek nadmiernego wysiłku mięśni i napięcia warstwy kolagenowej, dlatego warto w ramach dbania o siebie nie podejmować się wykonywania prac, które mogą się okazać zbyt ciężkie dla naszego organizmu. Do grupy bardziej predysponowanych do wystąpienia rozstępów należą również osoby, u których problem rozstępów występuje w rodzinie, oraz osoby o jaśniejszej karnacji. Badania wykazują, że skóra o ciemniejszej karnacji jest mocniejsza i bardziej elastyczna.

 

Aby zapobiec powstawaniu rozstępów, zaleca się profilaktyczne stosowanie masażu ciała, szczególnie w okolicach narażonych na powstawanie blizn, na przykład za pomocą peelingów odżywczych. Warto również skorzystać z masaży, które oferują profesjonalne salony SPA. Ponadto należy dostarczyć skórze odpowiedniej ilości wody poprzez picie przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie przy średnio aktywnym trybie życia, oraz poprzez stosowanie kremów nawilżających.  Szeroka gama kremów i balsamów do ciała wzmacniających strukturę kolagenową pomaga zapobiegać rozstępom i sprawia, że nasza skóra staje się jędrna i elastyczna. Polecane są także preparaty zawierające duże ilości witaminy E, która hamuje przedwczesne starzenie się skóry i wzmaga procesy jej regeneracji. Warto również zastanowić się nad odpowiednio zbilansowaną, kaloryczną dietą, bogatą w mikro i makroelementy.

 

Okolice, w których najczęściej pojawiają się rozstępy są różne, w zależności od płci i powodów, z których wystąpiły. Charakterystyczne dla mężczyzn są rozstępy na plecach w okolicy krzyża, które są nieraz na całe życie pamiątką po okresie dojrzewania, kiedy to mężczyźni rosną niezwykle szybko, nawet kilkanaście centymetrów rocznie. U kobiet, u których ta dolegliwość występuje niemal dwukrotnie częściej, przeważają rozstępy na udach, pośladkach i brzuchu, choć zdarzają się również w okolicach piersi, szczególnie w wieku dojrzewania i w okresie późnej ciąży.

 

Zazwyczaj powstawaniu rozstępów towarzyszy lekki świąd, rzadziej pieczenie lub ból w okolicy ze zmianami chorobowymi. W początkowym stadium blizny są nabrzmiałe, czerwone lub fioletowawe i wtedy najłatwiej z nimi walczyć, a szanse powodzenia na usunięcie ich bez śladu są bardzo duże. Z czasem jednak skóra dotknięta zmianami jaśnieje a blizny stają się węższe. Organizm stara się zregenerować skórę. Niestety nie w pełni się to udaje, pozostają cienkie, jasne, szorstkie w dotyku ślady, które można minimalizować. Całkowite usunięcie rozstępów w tym stadium jest już jednak niemal niemożliwe.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena