Zdrowie jest najcenniejsze. Dzisiejszy świat jednak zmusza nas do życia na coraz większych obrotach, co negatywnie wpływa na poziom stresu, występowanie depresji, nerwic czy ADHD. Nowoczesna metoda EEG Biofeedback pozwala jednak skutecznie walczyć z tymi dolegliwościami i to w bardzo przyjazny sposób - za pomocą gier sterowanych myślami.

Data dodania: 2010-09-01

Wyświetleń: 2251

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Terapia EEG Biofeedback została utworzona na bazie eksperymentów przeprowadzonych prawie pół wieku temu w Stanach Zjednoczonych. Eksperyment polegał na podłączeniu pacjenta do aparatury EEG i informowaniu go o tym czy jest aktualnie czy nie jest w tzw. stanie alfa. Okazało się, że po kilku tygodniach takich ćwiczeń pacjenci sami wiedzieli czy są w stanie alfa czy nie. Co więcej niektórzy z nich potrafili wygenerować u siebie stan alfa na żądanie i to w bardzo krótkim czasie. Stan alfa to stan świadomości pozwalający bardzo efektywne przyswajanie informacji, bardzo pożądany w procesie uczenia się i zapamiętywania.

Po wielu latach dalszych eksperymentów udowodniono, że człowiek odpowiednio stymulowany jest w stanie wyuczyć się sterować swoimi falami mózgowymi. Co za tym idzie jest w stanie się sam - zupełnie świadomie - pobudzić, uspokoić, skupić i nie czekając i wyciszając się, ale na żądanie regulując własne fale mózgowe do pożądanego poziomu.

Metoda EEG Biofeedback oparta na wykorzystani mechanizmu sprzężenia zwrotnego, która powstała na bazie wielu eksperymentów opiera swoją terapię na grach sterowanych za pomocą myśli. Są to gry jednowątkowe, które najczęściej sprowadzają się do sterowania pojedynczymi elementami: jadącym samochodem, lecącą strzałą, toczącą się kulą. Załóżmy, że chcemy wyćwiczyć u pacjenta umiejętność skupienia się. Wtedy włączając mu grę prosimy, aby skupiał się na jadącym samochodzie. W międzyczasie odpowiedni zestaw czujników bazujących na technologii podobnej do zwykłego zabiegu EEG, bada poziomy poszczególnych fal mózgowych pacjenta. Jeśli na tej podstawie oprogramowanie stwierdzi, że skupienie pacjenta rośnie wtedy samochód będzie jechał coraz szybciej i precyzyjniej, jeśli natomiast pacjent będzie się rozpraszał wtedy samochód zacznie zwalniać i może się nawet zatrzymać. Gra jest tutaj sprzężeniem zwrotnym dającym pacjentowi informację o tym czy jego skupienie się pogłębia czy też osłabia.

Terapia EEG Biofeedback odnosi sukcesy na polu ograniczania stresu, depresji, wielu rodzajów nerwic, migren na bazie nerwowej, ADHD oraz wielu innych schorzeń i zaburzeń coraz bardziej dokuczliwych w ostatnich czasach. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena