Możliwość skierowania przekazu do wyselekcjonowanej grupy użytkowników to jeden z najważniejszych warunków powodzenia kampanii reklamowej, w ogóle jakiegokolwiek przekazu. Z korzyściami takiej strategii trudno dyskutować.

Data dodania: 2010-08-31

Wyświetleń: 1760

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

- przekaz trafia do osób zainteresowanych – nie jest więc irytującym, niepotrzebnym elementem strony,

- efektywność kierowanego przekazu jest nieporównywalnie większa w stosunku do przekazu nieukierunkowanego,  

- targetowanie umożliwia optymalizację kosztów reklamy i  przekazu informacji.

Jak to działa?

Jednym z kryteriów, według których marketingowcy mogą kierować przekaz bezpośrednio do zainteresowanej grupy jest geolokalizacja internautów. Oferta wyświetlana na stronie www dostosowana jest do miejsca, z którego internauta łączy się ze stroną internetową firmy.

W przypadku stony z gotowymi projektami domów, klient odwiedzający serwis może zapoznać się z ofertą projektów domów najczęściej realizowanych w jego okolicy. Informacje takie mogą okazać się cenne dla klienta ze względu na dopasowanie budynku do lokalej architektury, czy warunków zabudowy danego regionu.

Na podobnej zasadzie można wyświetlać np. reklamy bannerowe, ankiety czy formularze. Jeśli chcemy zaprezentować inną kampanię dla internautów ze Śląska, a inną na Mazowszu – nic prostszego. Dzięki mechanizmowi geolokalizacji możliwe będzie wyświetlenie odpowiedniego bannera reklamowego, w zależności od tego skąd pochodzi internauta. Niewątpliwą zaletą wykorzystania geolokalizacji w przekazie treści i reklam jest fakt, że taka forma przekazu  jest o wiele lepiej postrzegana przez odbiorców, a co za tym idzie bardziej sugestywna i skuteczna.

Przykładów dostosowania treści i formy przekazu względem lokalizacji osób odwiedzających serwis jest naprawdę sporo. Ograniczeniem jest jedynie pomysłowość. Użytkownikom serwisu można wyświetlać wiadomości, repertuar kin czy też pogodę dostosowane do regionu. Po wejściu do serwisu Internauta może np. zobaczyć automatycznie dostosowaną do jego lokalizacji listę przedstawicieli firmy w regionie.

Tego typu rozwiązania usprawniają i ułatwiają internaucie poruszanie się w serwisie oraz wpływają pozytywnie na wizerunek serwisu oraz firmy.

Na rynku, również polskim, dostępnych jest kilka rozwiązań oferujących geolokalizowanie użytkowników serwisów. Mechanizm taki umożliwia identyfikację użytkownika serwisu na podstawie adresu IP jego komputera. Podczas gdy internauta przebywa w serwisie i odsłania kolejne strony, system dostarcza informację o kraju, województwie i mieście, z którego łączy się osoba odwiedzająca serwis.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena