Praca w ubezpieczeniach daje dużo samodzielności, ale jej minusem dla wielu osób jest to, że zarobek uzależniony jest niestety od zaangażowania pracownika. Nie ma tu pensji podstawowej, ale może być ona bardzo wysoka, dzięki prowizjom za sprzedane polisy ubezpieczeniowe

Data dodania: 2010-08-22

Wyświetleń: 1907

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeszcze nie tak dawno temu branża ubezpieczeniowa przyjmowała do pracy w zasadzie wszystkich, którzy byli na tyle przedsiębiorczy i komunikatywni, aby dawać wymierne rezultaty dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Dziś jednak sytuacja ta się zmienia, ponieważ firmy w obliczu spadającej sprzedaży polis ubezpieczeniowych, zaczynają zwracać uwagę na jakość oferowanych usług, która zależy przecież od samych agentów.

Agent ubezpieczeniowy musi dziś więc posiadać odpowiednie wykształcenie i predyspozycje do pracy w tym zawodzie. Musi on stawać się prawdziwym doradcą klienta. Trzeba powiedzieć przy tym, że sprzedaż ubezpieczeń nie jest sprawą prostą, jak twierdzą niektórzy postronni obserwatorzy. To w rzeczywistości poważny i odpowiedzialny zawód, któremu należy się spora doza szacunku. Wymaga on poświęcenia i wielkiego zaangażowania, ale dzięki temu można odnosić spore sukcesy na polu zawodowym. Każdy klient potrzebuje indywidualnego podejścia, jeśli agent pozna jego potrzeby, będzie w stanie zaproponować mu odpowiednie rozwiązanie.

Teoretycznie rzecz ujmując, pracę agenta ubezpieczeniowego może zdobyć każdy, kto pomyślnie przejdzie rozmowę kwalifikacyjną w danym towarzystwie, zostanie przeszkolony, zda egzamin państwowy i otrzyma stosowną licencję na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Co ciekawe, dobrymi agentami mogą okazać się osoby niepełnosprawne, a to ze względu na ich bogaty bagaż doświadczeń, wspaniałą umiejętność słuchania i doradzania innym we wszelakich sytuacjach życiowych. W ubezpieczeniach pracę mogą znaleźć osoby dojrzałe, z wieloletnim doświadczeniem, zakładając, że będą one miały doskonałe przygotowanie merytoryczne do wykonywania tego zawody. Od pewnego czasu firmy ubezpieczeniowe poszukują również pracowników młodych, w szczególności absolwentów kierunków ekonomicznych.

Dobry agent ubezpieczeniowy powinien wykazywać określone predyspozycje osobowościowe, aby dobrze wykonywać swą pracę. Musi być komunikatywny, otwarty, empatyczny, wzbudzający zaufanie, dobry słuchacz, który łatwo precyzuje myśli i dopasowuje się do zmiennych warunków otoczenia. Agent powinien być osobą samodzielną, zdyscyplinowaną i skoncentrowaną na pracy i osiąganiu na tym polu sukcesów. Agenci są rozliczani z wyników swej pracy, a nie z przepracowanych godzin. Firmę ubezpieczeniową interesuje wyłącznie liczba pozyskanych klientów i podpisanych umów.

Praca agenta nie jest normowana pod względem godzinowym, najczęściej spotkania z klientami mają miejsce po południu lub wieczorem, kiedy to mają oni czas na rozmowę z agentem. Agenci pracują w kilkuosobowych grupach, tzw. unitach, które kierowane są przez Unit Menagera.

Zdecydowana większość agentów ubezpieczeniowych pracuje na zasadzie umowy agencyjnej, co oznacza, że nie są oni zatrudnieni na etacie. Prowadzą działalność gospodarczą, samodzielnie tworzą koszty w firmie i sami opłacają składki ZUS. Bycie dla siebie samego szefem nie jest najlepszym rozwiązaniem dla niektórych osób. Trzeba mieć determinację, aby stale wyszukiwać potencjalnych klientów, spotykać się z nimi, oferować usługi i doradztwo, czy podpisywać z nimi umowy. Agenci najczęściej bazują na systemie poleceń. Jeśli klient poleci ich swoim znajomym mają większą szansę na podpisanie kolejnej umowy ubezpieczeniowej.

Najlepsi agenci ubezpieczeniowi zarabiają około 10 tys. zł miesięcznie, choć trudno określić jakikolwiek górny pułap ich zarobków. Dodatkowo, mogą oni liczyć na nagrody rzeczowe od firmy – telefony komórkowe, czy też wycieczki zagraniczne.

Postronni ludzie często niezbyt pozytywnie wypowiadają się na temat pracy agentów ubezpieczeniowych. Twierdzą, że są to po prostu akwizytorzy, którzy chcą wcisnąć klientom jakikolwiek produkt ubezpieczeniowy, który niekoniecznie musi im być potrzebny. Są też i tacy, dla których dobry agent ubezpieczeniowy zrobi wszystko, aby sprzedać ubezpieczenie, niezależnie od tego, jaką przyjdzie mu za to zapłacić cenę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena