KZZ powstał w oparciu o najbardziej użyteczne teorie doradztwa zawodowego oraz współczesną wiedzę na temat zaintersowań zawodowych.
KZZ został opracowany na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na potrzeby poradnictwa zawodowego swiadczonego w urzędach pracy. Pomaga on doradcom zawodowym w określeniu preferencji i zainteresowań zawodowych osób, które zgłaszają sie do urzędów pracy.
KZZ został dostosowany do polskiego rynku pracy oraz uwzględnia polskie normy kulturowe.
KZZ ma dwie wersje - dla młodzieży i dla dorosłych. Jest dostępny w wersji papierowej i komputerowej.
W czym może Ci pomóc KZZ?
- w określeniu preferencji zawodowych
- w określeniu zainteresowań zawodowych
- w wyborze lub zmianie zawodu
- w wyborze szkoły, uczelni
- w określeniu kierunku kształcenia lub szkolenia
- w poznaniu przyczyny niepowodzeń zawodowych
Kto i gdzie może wykonać KZZ?
W powiatowych urzędach pracy w KZZ mogą korzystać osoby zarejestrowane jako bezrobotne i poszukujące pracy. W centrach informacji i planowania kariery zawodowej z KZZ mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 lat.
Jak jest zbudowany KZZ?
Narzędzie ma formę kwestionariusza i składa się z 224 pytań w wersji dla młodzieży oraz 209 pytań w wersji dla dorosłych. Wypełnienie KZZ w zależności od indywidualnego tempa pracy, zajmuje od 30 do 60 minut - ale naprawdę warto. KZZ bada następujące zainteresowania zawodowe: artystyczne, badawcze, handlowe, komunikacyjne, konwencjonalne, mechaniczne, opiekuńcze, perswazyjne, przedsiębiorcze, realistyczne, społeczne.
Co jest wynikiem badania KZZ?
Po wypełnieniu KZZ osoba badana może otrzymać informację o swoich zainteresowaniach i predyspozycjach zawodowych w formie raportu, zawierającego opis wyników uzyskanych w poszczególnych 11 skalach. Na podstawie tych wyników doradca zawodowy może: doradzić wybór zawodu odpowiedni do zainteresowań i preferencji zawodowych, uchronić przed podjęciem nietrafnych decyzji zawodowych, pomóc w wyborze właściwej szkoły czy studiów, przekazać ważne informacje i wskazowki dotyczące kariery zawodowej.
Pamietaj KZZ jest po to, aby Ci pomóc, a co najwarzniejsze jest bezpłatny.
Teskt pochodzi z ulotki wydanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Kiedy myślimy o pracy w Anglii, pierwszym skojarzeniem dla wielu osób jest Londyn. Jednak Zjednoczone Królestwo to nie tylko jego stolica. Istnieje wiele innych miast, które oferują atrakcyjne możliwości zatrudnienia, niższe koszty życia i wysoką jakość życia. Przyjrzyjmy się alternatywnym lokalizacjom, które warto wziąć pod uwagę, planując karierę w UK.