Telewizory z płaskim ekranem typu LCD znane są doskonale od wielu lat. Ostatnio coraz większą popularność zdobywa ich odmiana zwana potocznie telewizorami LED. Samo określenie „telewizor LED" jest nieco mylące, gdyż diody świecące typu LED zostały w nich wykorzystane po prostu jako źródło podświetlenia ekranu.

Data dodania: 2010-07-13

Wyświetleń: 1726

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Istnieją dwie metody podświetlania ekranu za pomocą diod LED: metoda krawędziowa i metoda bezpośrednia, wśród której wyróżniamy podświetlenie światłem białym i światłem trójkolorowym (RGB).

Technologia krawędziowa jest tańsza. Świecące na biało diody, rozmieszczone są po bokach matrycy, a światło kierowane za pomocą reflektorów, równomiernie oświetla powierzchnię ekranu. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to w praktyce różnicy nie ma. Można za to znacząco podnieść kontrast obrazu, dzięki czemu jego wartość dynamiczna wzrasta o rząd wielkości. Inną zaletą krawędziowej technologii LED jest możliwość uzyskania naprawdę cienkich ekranów, mających często tylko 2,5-3 cm grubości, a rekordzista ma w najcieńszym miejscu jedynie 9,9 mm. Wśród wad trzeba wspomnieć o spadku kontrastu, przy patrzeniu na ekran pod mniejszym kątem oraz w niektórych modelach wyraźnie widocznych diodach zlokalizowanych na krawędzi ekranu.

W przypadku technologii podświetlania bezpośredniego diody znajdują są z tyłu na całej powierzchni panelu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu możliwe jest podświetlanie wybranych fragmentów ekranu z różną jasnością. Skomplikowany algorytm sterujący oświetleniem pozwala na uzyskanie większego kontrastu wybranych fragmentów obrazu. Technika taka nazywa się wygaszaniem miejscowym i powoduje, że duże czarne obszary nareszcie są czarne i nie wyglądają już jak szare plamy.

W technice bezpośredniej ekran może być podświetlony światłem białym i wówczas każde pole oświetlane jest pojedynczą diodą emitującą białe światło (metoda tańsza), albo kolorowym (RGB). W przypadku tej pierwszej techniki możemy cieszyć się wysokim kontrastem, głęboką czernią i możliwością miejscowego sterowania jasnością (local diming). Technika RGB, dzięki możliwości sterowania nie tylko jasnością, ale i barwą emitowanego światła, daje natomiast najlepsze efekty wizualne.

Wielką zaletą wszystkich technologii LED jest energooszczędność. Niektórzy producenci deklarują nawet 80-procentowe obniżenie poziomu zużywanej energii, choć z reguły „zysk energetyczny" jest nieco mniejszy, bo około 50-procentowy. Dzięki temu, kupując telewizory led, nie tylko zadbamy o środowisko naturalne, ale i wesprzemy domowy budżet.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena