W uproszczonym schemacie Naszego życia ( szkoła - praca - emerytura ) przyjęliśmy, że każdy następny etap wynika z tego jak dobrze poradziliśmy sobie na poprzednim. Czy tak jest ?

Data dodania: 2010-07-03

Wyświetleń: 1799

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Utarło się, że model Naszego życia wygląda mniej więcej tak :

Szkoła - Praca - Emerytura

Gdzieś w tym uproszczonym schemacie przyjęliśmy więc, że każdy następny etap wynika z tego jak dobrze poradziliśmy sobie na poprzednim. Uznaliśmy, że dobre wyniki w szkole dadzą Nam dobrą pracę zaś dobra praca, dobrą emeryturę. Inny groźny wniosek, płynący z takiego rozumowania jest taki, że mogliśmy uznać, że wpływ na swoje życie mieliśmy tylko w szkole a później musimy ponosić konsekwencję za własną przeszłość. Nic bardziej mylnego.

Podziękujmy belfrom.

Przede wszystkim nie jest istotne co robiłeś do tej pory. Czy miałeś 5 w szkole czy 2, czy może w ogóle jej nie ukończyłeś. Wiedza zdobywana w szkole to mnóstwo akademickiej teorii, która pozwala Nam rozumieć otaczający Nas świat i może okazać się niezwykle cenna o ile tylko będziemy potrafili zastosować ją w praktyce. Nie oczekujmy jednak od szkolnych belfrów czy też profesorów tłumaczenia Nam tego jak ją wykorzystywać bo to już nie ich zadanie. Oni poświęcili swoje życie by przekazywać Nam teorię za co powinniśmy oddać, należny im szacunek. Są wielkimi skarbnicami wiedzy a My powinniśmy jak najwięcej z tego skorzystać. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, nie przeszkodzi Ci to w staniu się bogatym.

Brakująca edukacja.

Gdy zaczynamy pracować, dostajemy zupełnie inną dawkę edukacji. Jest to edukacja już nie akademicka a zawodowa. Dostajemy bardzo praktyczne informacje o tym jak wykonywać określone czynności. Nabywamy umiejętności potrzebne Nam do wykonywania zawodu a co za tym idzie generowania przychodu. Żeby jednak optymalnie wykorzystać 2'gi i odpowiednio zabezpieczyć Trzeci etap Naszego życia potrzebujemy również edukacji, której nie dostarcza Nam ani żadna szkoła, ani żadna praca, chodzi oczywiście o edukacje finansową.

Rozumienie zasad postępowania z pieniędzmi jest w dzisiejszych czasach wręcz niezbędne. Zwróć uwagę, że w każdej szkole masz podręczniki i bryki do każdego przedmiotu, w każdej pracy masz grube księgi procedur i opisy stanowisk byś zawsze mógł odwołać się do jasno określonych reguł gdy nie wiesz co lub jak powinno być zrobione. Nigdzie jednak nie dano Nam instrukcji obsługi do pieniędzy. Rozdają je do pralek, telewizorów, telefonów ale nikt nie wręcza ich do jakże fundamentalnego narzędzia w Naszym życiu : pieniędzy!

Finansowe etapy życia

Podsumujmy trochę to o czym powiedzieliśmy do tej pory. Wiemy, że model Naszego życia to w uproszczeniu :

Szkoła - Praca - Emerytura

Wiemy też ,że mamy trzy rodzaje edukacji, które powinniśmy przejść by dobrze radzić sobie na każdym etapie.

Akademicka - Zawodowa - Finansowa

Zdradzę Ci więc podstawy tego trzeciego rodzaju edukacji, żebyś z nieco innej perspektywy, perspektywy Twoich pieniędzy spojrzał na odpowiedniki dla 3 etapów Twojego życia. Chciałbym ,żebyś je dobrze zrozumiał.

Szkoła - Zależność finansowa
Praca - Niezależność finansowa
Emerytura - Zależność lub wolność finansowa

Wolność albo zależność ?

Póki się uczymy, jesteśmy całkowicie zależni finansowo, od rodziców/opiekunów. Ten okres przeznaczamy na naukę, dojrzewanie, wykształcanie się Naszych przekonań, poglądów i wartości, które będziemy wyznawać. Odkrywamy tu swoje preferencje i predyspozycje zawodowe. To niezwykle ważny etap. Powinniśmy jednak też już w nim, zacząć uczyć się również podstaw edukacji finansowej.
Gdy pracujemy, stajemy się niezależni finansowo, oznacza to, że bez niczyjej pomocy (nieważne czy pracujemy dla kogoś czy mamy swoją firmę), własną pracą jesteśmy w stanie generować przychód pozwalający pokryć wszelkie Nasze wydatki, zaspokajający Nasze potrzeby i dający możliwości na realizację celów. Z punktu widzenia Twoich finansów to najważniejszy etap w Twoim życiu. Tu uczysz się najwięcej o zarządzaniu kapitałem i gromadzeniu majątku, jeśli dobrze wykorzystasz ten czas będziesz mógł przejść na 3 etap jakim jest wolność finansowa jeśli nie, Twoim 3 etapem na powrót będzie zależność.

Czym tak naprawdę jest wolność finansowa ?

Państwowe systemy emerytalne, to nie jest wolność! To zależność finansowa. Jesteś uzależniony od działania lub nie działania systemu, który swoją drogą, na każdym kroku daje Nam dowody na to, że już teraz szwankuje i, że z roku na rok ma sie coraz gorzej. Większość osób w wieku emerytalnym nie jest w stanie już samodzielnie pracować, potrzebuje więc wsparcia od swoich dzieci, rodziny czy Państwa. Dlatego też jako wolność finansową chciałbym byśmy rozumieli moment w którym jesteś w stanie pokryć wszelkie wydatki bez jakiejkolwiek czynnej pracy czy czyjejkolwiek pomocy. Twoim źródłem dochodu są jedynie wypracowane wcześniej i pracujące dla Ciebie 'aktywa'. Niezależnie czy będzie to Biznes, Instrumenty finansowe czy np. nieruchomości.

"Teraz ... to mi to lotto"

Jak widzisz więc edukacja finansowa jest niezbędna, gra niezwykle istotną rolę w Twoim życiu. Jeśli zrozumiesz jej podstawowe zasady, będziesz rozwijał swoją wiedzę w tym zakresie, ale też co najważniejsze stosował ją w praktyce możesz osiągnąć wolność finansową! Będziesz mógł pójść do swojego szefa i powiedzieć, jakże wymarzone, „teraz ... to mi to lotto"
i niekoniecznie będziesz musiał czekać na to aż do 65 roku życia. Wiedza akademicka pozwoli Ci więcej zarabiać, gdy połączysz ją z wiedzą zawodową możesz sprawić, że Twój dochód będzie naprawdę pokaźny ale „Nie staniesz się bogaty dzięki pieniądzom, zarobionym, ale dzięki tym, których nie wydasz". Dlatego powinieneś chcieć jak najbardziej rozwinąć swoją inteligencję finansową!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena