O tym, że azbest jest niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi wiadomo już od kilkudziesięciu lat, ale dopiero od kilkunastu wprowadzono zakaz dystrybucji materiałów zawierających azbest na rynku polskim.

Data dodania: 2010-06-30

Wyświetleń: 2879

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A trzeba zauważyć, że jest jeszcze wiele krajów na świecie, głównie tych biednych i rozwijających się, gdzie tak wykorzystanie w przemyśle azbestu i rozprowadzanie materiałów azbestowych nie jest w jakikolwiek sposób sankcjonowane.
Jednak generalne wiedza o tym, że azbest jest niebezpieczny dla zdrowia tak naprawdę nic nie mówi, bo nie każdy wie do czego azbest był wykorzystywany i w jakich materiałach można go znaleźć. Na pewno najbardziej znanym produktem, do produkcji którego były wykorzystywane włókna azbestowe jest eternit. Eternit jest materiałem używanym najczęściej do produkcji pokryć dachowych i elementów elewacyjnych. Tworzy się go z cementu wzbogaconego o włókna azbestowe, które lepiej wiążą cement i wzmacniają strukturę płyt. Eternit można spotkać praktycznie w każdym mieście, czy wiosce w Polsce. Najbardziej popularny był w latach 60 i 70, gdy pokrywano bardzo często nim budynki gospodarcze (stodoły, i inne budynki wchodzące w skład gospodarstw domowych), budynki przemysłowe, a także niestety w budynkach mieszkalnych (najczęściej w budownictwie „wielkiej płyty").
Azbest był także jako materiał izolacyjny ze względu na swoje doskonałe właściwości właśnie izolacyjne oraz ognioodporność. Można go często spotkać, gdy otula ogromne rury ciepłownicze, lub pod samym dachem, gdzie ubezpieczał zapalenie się drewnianych konstrukcji dachowych.
Azbest może się znajdować również w wielu innhych wyrobach, a można wśród nich wymienić chociażby : płytki PVC, wyroby azbestowo-kauczukowe, sprzęt gospodarstwa domowego, maski i ubrania ochronne oraz wiele innych rzeczy.
Pełna listę wyrobów, oraz ich oznaczenia można znaleźć na stronie : www.bazaazbestowa.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena