Kiedy mogę powiedzieć, że jestem wolna finansowo , gdy stan moich środków na koncie wynosi kilka milionów złotych czy wtedy, gdy tyle warte są moje aktywa (nieruchomości, biznesy, prawa autorskie przynoszące comiesięczny dochód).
Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb. Dlatego też warto określić swój indywidualny poziom wolności finansowej. Droga do wolności finansowej nie musi być długa i mecząca jednak, aby zrobić pierwszy krok na niej trzeba określić kierunek. Jak to zrobić?
W spokoju i ciszy odpowiedz na kilka ważnych pytań dotyczących pieniędzy i ich roli w twoim życiu. Mogę napisać tu setki sloganów, czym są i czym nie są pieniądze, jednak będzie to bez znaczenia, dlatego, że to każdy z nas w zgodzie z sobą powinien określić swoje priorytety i przekonania dotyczące pieniędzy. Metod pozwalających na określenie priorytetów jest wiele, jedna z nich mówi po pierwsze określ swój system wartości wypisując przez minutę wszystkie ważne dla ciebie wartości bez szeregowania ich według ważności. Po prostu weź kartkę papier i wypisz na niej piętnaście dwadzieścia wartości takich jak rodzina, praca, przyjaciele, pieniądze, relaks, zdrowie, rozwój osobisty itd. Gdy już to zrobisz oceń je w skali od jeden do dziesięciu lub uporządkuj według ważności. To nie koniec, teraz zastanów się nad pierwszymi pięcioma i napisz przez trzydzieści sekund ( jest to czas który poświęcasz każdej wartości) nie odrywając długopisu od kartki, czym dla ciebie jest rodzina, praca, miłości, gdy to zrobisz jeszcze raz wróć do swojej listy i sprawdź czy chcesz cos zmienić czy nie. Pytasz. Jakie znaczenie dla wolności finansowej ma to ćwiczenie? Pozwala określić, czym dla ciebie są pieniądze i przejść do następnych etapów pracy płynie z wewnętrznym spokojem.
Zapraszam do działania.