Co jakiś czas pojawiają się zestawienia najpopularniejszych imion jakie nadawane są dzieciom. Jakimi kategoriami, motywami współcześnie wybierane są imiona dla dzieci?

Data dodania: 2010-06-07

Wyświetleń: 2398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tak jak w modzie, tak i wśród imion panuje jakiś trend. Raz popularne są imiona wzięte z biblii, raz imiona Słowiańskie, innym znów razem imiona gwiazd, które są na topie. Jakimi motywami kierują się rodzice wybierając imię dla swojego dziecka?

Kiedyś sprawa była prostsza - imię nadawano się na cześć bohaterów narodowych, a wcześniej jeszcze na cześć bóstw. Później szczególnie w kulturze chłopskiej poczęto nadawać imiona po przodkach i tak kilka pokoleń chłopców w rodzinie miało imię Jan. Tradycja nazywania dziecka po dziadkach była piękna i w niektórych regionach wciąż jest kultywowana można to zobaczyć w zestawieniach najpopularniejszych imion, jakie są nadawane dzieciom. Imiona tj. Jan czy Maria znajdują się w pierwszej dziesiątce, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Współcześnie młode małżeństwa, które oczekują dziecka przy wyborze imienia kierują się właśnie tym, czy ono jest popularne, by ich dziecko nie zostało później wyśmiane przez rówieśników, że nosi imię Maria, a tam same Julie czy Wiktorie. Z drugiej jednak strony nie lepiej nosić oryginalne imię niż być w klasie jedną z wielu Julii?

Kolejnym motywem jakim się kierują rodzice przy wyborze imienia dla dziecka jest znaczenie imienia. Jest to dość częsty motyw. Już w starożytności wierzono, że znaczenie imienia ma wpływ na całe życie człowieka. Współcześnie niektórzy również wierzą, że jeśli nadadzą dziecku imię o takim a nie innym znaczeniu to w jakimś tam stopniu jest ono już ukształtowane na przyszłość. Czy jest w tym choć ziarno prawdy? Moim zdaniem, jak i wielu badaczy, to dziecko dopiero czytając o tym, co znaczy jego imię w jakiś tam sposób może chcieć być taką osobą, ale nie jest tak, że imię automatycznie wpływa na jego postawę.

To najważniejsze motywy jakimi się ludzie kierują przy wyborze imienia. Są jeszcze takie jak religijność - czyli osoby silnie związane z religią będą nadawały imiona ściśle wyjęte z ich religii. Inny motyw to również zamiłowanie do literatury bądź filmu i nadawanie imion postaci fikcyjnych.

Jakby nie było imię ma ogromne znaczenie dla człowieka, dzięki niemu jesteśmy rozpoznawani. Obojętnie jak to imię nie jest powinniśmy być z niego dumni.

Licencja: Creative Commons