Wiele przyszłych mam dowiadując się o ciąży, zakłada bloga, aby zapisywać na nim swoje przemyślenia, emocje i zdarzenia z tego okresu oraz wlejać zdjęcia rosnącego w brzuchu malucha i swoje. Nie chcą, by te niezwykłe miesiące oraz przeżycia z nimi związane, odeszły w niepamięć.

Data dodania: 2010-06-04

Wyświetleń: 3164

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Blog, czyli internetowy pamiętnik, to coraz bardziej popularny sposób na zachowanie wspomnień z okresu ciąży. Wiele kobiet zaczyna prowadzić blog zaraz po tym, jak dowiadują się że zostaną mamami. Nie chcą, by te niezwykłe miesiące i przeżycia z nimi związane, odeszły w niepamięć.

"Postanowiłam założyć bloga, bo jestem w ciąży! Tak, to moja pierwsza ciąża... Kibicujcie mi będę opisywać swoje przeżycia i opisywać jak czuję się w ciąży." - tak pisze Kasia autorka bloga "Jestem w ciąży".

" Nie spodziewaliśmy się Ciebie właśnie teraz, choć tak bardzo Cię oczekiwaliśmy. I mimo, że bardzo się boję, czy wszystko się uda - bardzo cię kocham i czekam. I wierzę, że tym razem będzie wszystko dobrze i zobaczymy się w styczniu. I będziesz moim najsłodszym, najukochańszym zdrowym bobasem. Dla Ciebie opiszę tę całą ciążę - żebyś mogła albo mógł to kiedyś przeczytać..." - tak brzmiał pierwszy wpis na blogu "Wyczekana ciąża, czyli blog dla mojego maleństwa".

Blog może zawierać osobiste przemyślenia, zapis wydarzeń, można zamieszczać na nim zdjęcia, rysunki, a nawet nagrania. Przyszłe mamy w internetowym pamiętniku zapisują relacje z kolejnych wizyt lekarskich, opisują etapy poszukiwań kolejnych elementów wyprawki, skarżą się na swoje ciążowe dolegliwości. Przedstawiają świat z nowej perspektywy, zastanawiają się, jak będzie on wyglądał po narodzinach dziecka.

„jeszcze nigdy nie miałam brzucha tak blisko przed oczami
jeszcze nigdy nie męczyły mnie rzeczy tak prozaiczne jak chodzenie, mycie czy ubieranie
jeszcze nigdy nie usłyszałam, że na pewno szybko schudnę, choć się nie skarżę na moją wagę
jeszcze nigdy w naszym domu nie było tylu dziecięcych rzeczy
jeszcze nigdy nie czekałam na ból z taką niecierpliwością" (z bloga „Wyczekana ciąża, czyli blog dla mojego maleństwa".)

Istotną różnicą pomiędzy tradycyjnym dziennikiem, a blogiem jest to, że mogą czytać go również inne osoby korzystające z internetu. Czytające bloga osoby zostawiają zwykle komentarze pod wpisami, dzięki czemu można nawiązać również kontakt z innymi kobietami oczekującymi na dziecko, bo przeważnie one odwiedzają tego typu blogi. Tworzy się społeczność, zawiązują się znajomości. Jeśli natomiast ktoś nie ma zamiaru, by blog był ogólnodostępny, może zablokować go hasłem, które udostępni tylko bliskim i zaufanym osobom.

Zawieranie internetowych znajomości przez przyszłe mamy prowadzące wirtualne pamiętniki jest teraz łatwiejsze dzięki specjalnemu miejscu, gdzie zgromadzone są ich adresy internetowe. „Katalog blogów ciążowych", który powstał na profesjonalnym Blogu przedPORODEM.pl ułatwia wzajemne odwiedziny lub wyszukanie ulubionych blogów do podczytywania. Każda osoba prowadząca blog o ciąży, może zgłosić go do katalogu.

Zakładając bloga korzystamy z tzw. serwisów blogowych. Konieczne jest zarejestrowanie się w takim serwisie. Aby pisać bloga nie trzeba znać kodu HTML. Blogowanie jest proste i intuicyjne. Najpopularniejsze serwisy blogowe to: blog.onet.pl, blox.pl, blog.pl, bloog.pl, wordpress.com, blogspot.com.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena